#ChceMiSie – hasłem tegorocznej edycji Dnia bez Śmiecenia

„Segregacja wymaga poświęcenia wiele czasu i jest trudna”, „moje śmieci są bezwartościowe” – to tylko niektóre z przekonań, skutecznie zniechęcających nas do segregowania odpadów. Słyszałeś je? A może sam zastanawiasz się jaka jest prawda? W tegorocznej edycji Dnia bez Śmiecenia, pod hasłem #ChceMiSie rozprawimy się z popularnymi mitami. 

Będzie to już 11 edycja kampanii prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. Jak zawsze podkreślać będziemy potrzebę prawidłowej segregacji odpadów w naszych domach i wskazywać najczęściej popełniane błędy. W 2017 roku położymy szczególny nacisk na zmianę postrzegania odpadu jako śmiecia. Pokażemy, że wiele pozornie bezwartościowych dla nas odpadów stanowi cenne surowce, które można z powodzeniem przetwarzać.

Zachęcamy do zweryfikowania swojej wiedzy na temat segregacji. Pamiętajmy, że recykling rozpocząć się może wyłącznie od prawidłowego sortowania odpadów u źródła – czyli w naszych domach. Nie powinniśmy pozwalać na stratę cennych surowców. Co w takim razie nas powstrzymuje?

Segregowanie jest trudne?

Wielu z nas wydawać się może, że segregowanie odpadów to proces żmudny i trudny. W rzeczywistości tak nie jest! Tym bardziej, że 1 lipca 2017 roku w życie wejdzie rozporządzenie ministra Środowiska, ustanawiające jednolity system selektywnej zbiórki odpadów dla całego kraju.

Segregowanie pochłania wiele czasu i wymaga dużo miejsca?

Segregowanie wcale nie wymaga dużych nakładów sił i czasu. Zapamiętanie kilku podstawowych zasad spowoduje, że czynność ta stanie się dla nas codziennością. Warto podkreślić, że sortować odpady możemy wszędzie, bez względu na to gdzie mieszkamy! Nie musimy inwestować w zestaw kilku pojemników, zamiast tego wykorzystajmy reklamówki, czy puste kartony, a wszystko zmieści się nam „pod zlewem”.

Segregowanie się nie opłaca?

Dzięki temu, że prawidłowo segregujemy odpady większa ich ilość trafia do recyklingu i jest wykorzystywana powtórnie, a tym samym oszczędzamy surowce naturalne! Opakowania ze szkła w 100% nadają się do recyklingu. Ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwała na uratowanie sześciometrowej sosny.  Przetwarzając butelki PET zmniejszamy zapotrzebowanie na ropę naftową, a  stalowe puszki, które trafią do odpowiedniego pojemnika pomogą w zaoszczędzeniu rudy żelaza. Aluminium można wykorzystywać w nieskończoność, tym samym oszczędzając rudy boksytu.  Z 450 plastikowych butelek po proszku do prania zrobić można trzyosobową parkową ławkę.

Surowce są mieszane z odpadami komunalnymi – odbiera je jedna śmieciarka?

Samochód odbierający odpady może być podzielony na różne, oddzielne komory, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Odpady  nie są mieszane ze śmieciami komunalnymi.

Trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem?

Nie ma konieczności płukania i mycia opakowań przez segregowaniem. Ta czynność wykonywana jest w sortowniach i zakładach przetwarzania. Najważniejsze jest, by dokładnie opróżnić odpad z pozostałości i zapobiec wylaniu się zawartości na inne materiały.

Odpady są bezwartościowe?

Takie myślenie powoduje, że wiele cennych surowców zalega na wysypiskach. Wiele z odpadów, które mamy w domu może dostać drugie życie. Wystarczy jedynie 35 butelek PET (po napojach), by móc wyprodukować jedną bluzę polarową. Recykling 1 tony makulatury to oszczędzenie 17 drzew! Aluminium można przetwarzać wielokrotnie, nie tracąc na jakości. Wymieniać można w nieskończoność.

#ChceMiSie, a Tobie? Bądź z nami 11 maja!

Wszyscy zainteresowani mogą włączyć się do akcji poprzez: zorganizowanie wydarzenia edukacyjnego, promującego ideę selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych (katalog działań i propozycji wydarzeń jest do pobrania pod linkiem www.dzienbezsmiecenia.pl/edukacja/materialy-do-pobrania), udostępnienie infografik lub komiksów, podzielenie się/przesłanie do znajomych, partnerów, kontrahentów e-kartki w okolicach 11 maja oraz umieszczenie jej na swojej stronie internetowej.

Co możemy zrobić z naszych odpadów?

Na przykład z 35 poddanych recyklingowi butelek PET można wyprodukować bluzę polarową.

Odpady szklane mogą być w 100% odzyskane i wykorzystane. Recykling szkła można prowadzić nieograniczoną ilość razy. Przeróbka 1 tony szkła pozwala ograniczyć zużycie energii o 25-32%, a wody o 50%, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97% oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg.

Opakowania wielomateriałowe, popularne do soków i mleka, to materiał, który również nadaje się do recyklingu. Z masy celulozowej uzyskanej z jednego drzewa można wyprodukować aż 12 000 jednolitrowych kartonów, z których w procesie recyklingu otrzymamy ponad 300 kg masy celulozowej do ponownego wykorzystania przy produkcji artykułów papierowych.

W Dniu bez Śmiecenia nie drukujemy plakatów i ulotek, ale promujemy elektroniczną kartkę internetową, która po kliknięciu przekieruje na stronę www.dzienbezsmiecenia.pl. Zapraszamy do przesyłania kartki dalej oraz odwiedzenia strony w celu uzyskania dodatkowych treści edukacyjnych.

Akcji towarzyszy szereg działań wspierających zorganizowanych przez naszych Partnerów, np. pikniki, warsztaty, konkursy ekologiczne. Więcej informacji w zakładce Wydarzenia.

Prowadzimy również kampanię na Facebooku – zapraszamy do polubienia naszego profilu.

Dlaczego 11 maja?

Dzięki naszym wspólnym staraniom data ta wpisuje się w kalendarz ekologicznych przedsięwzięć podejmowanych przez różne podmioty. To dzień, w którym rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62 – w dniu 11 maja 2001 roku Sejm Polski przyjął pakiet ustaw, regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi, obecnie zmienionych ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami o odpadach opakowaniowych.

Dzień bez Śmiecenia – World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol. Projekt realizowany jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A.

Bądź z nami 11 maja.

Aby włączyć się w obchody Dnia Bez Śmiecenia można:

  • przesłać kartkę do swoich współpracowników, znajomych i przyjaciół, pobraną ze strony głównej www.dzienbezsmiecenia.pl;
  • zorganizować w  dniu 11 maja lub jego okolicach różne działania ekologiczne: festyny, warsztaty, pogadanki, spotkania, szkolenia, pikniki czy konferencje, które będą dotyczyć tematyki odpadów, segregacji oraz świadomych zakupów, a o których informacje moglibyśmy umieścić na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl w zakładce Wydarzenia. Elementem tegorocznych działań powinno być zajrzenie do pojemnika służącego do segregacji odpadów i zweryfikowanie czy nie popełniamy błędów podczas sortowania.
  • odwiedzić fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia i polubić nasz profil, zamieścić zdjęcia i filmiki z organizowanych wydarzeń;
  • można też po prostu odwiedzić sekcję EDUKACJA na naszej stronie  i skorzystać z informacji, materiałów i ciekawostek ekologicznych
  • zagrać w „Segreguj – grę”
  • zamieścić na stronach internetowych i intranetowych gminy, firmy, szkoły oraz na firmowych stronach Facebooka informacji o kampanii, kartki internetowej i przesłania linków do tych stron na adres m.wyciechowska@rekopol.pl;
  • wypełnić ankietę, która mieści się tu
  • dodatkowo zachęcamy, by każdy kto włączy się w Dzień Bez Śmiecenia np. poprzez jedno z proponowanych powyżej działań, umieścił na swojej stronie internetowej czy na Facebooku znaczek z hasłem PROMUJĘ DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA.