Zapraszamy do organizowania wydarzeń w swoich firmach, gminach, instytucjach.
Będziemy wdzięczni za przekazanie nam tej informacji.
Zgłoszenia proszę przesyłać do Moniki Wyciechowskiej na adres mailto:m.wyciechowska@rekopol.pl@rekopol.pl

Wydarzenia:

Dzień bez śmiecenia w IKEI

 

9 maja w IKEI Targówek w Warszawie w ramach obchodów Dnia Bez Śmiecenia rozstrzygnięty został konkurs „Nasza Klasa segreguje szkło”– konkurs zbiórki opakowań szklanych.Do udziału w nim przystąpiło 30 warszawskich i podwarszawskich szkół, które przez dwa miesiące dostarczały szkło do EkoDomku. Łącznie wszystkie klasy zebrały ponad 5 000 kilogramów szkła,(!) a najlepsza z nich ponad 1 700 kg szkła!

Najlepsze klasy odebrały nagrody w czasie ekologicznego pikniku w EkoDomu.
Podczas imprezy organizatorzy przygotowali dla uczniów ciekawe zabawy i gry ekologiczne.

Organizatorami konkursu byli IKEA Retail Sp. z o.o. –Targówek, AMINEX Gospodarka Odpadami i REKOPOL Organizacja Odzysku S.A.

Dzień bez śmiecenia w Łodzi

 

Wszystkich Łodzian serdecznie zapraszamy 15 – 16 maja na Łódzki Dzień Bez Śmiecenia w ramach Święta Łodzi’an na ul Piotrkowskiej , poczynając od ul. A. Struga, a kończąc na ul. Zamenhoffa. Sercem imprezy wraz ze sceną będzie Pasaż Schillera.
Celem imprezy, poprzez jest wspólna zabawa, współpraca i zdrowa konkurencja, która ma zaangażować jak największą ilość mieszkańców miasta i regionu. W czasie dwudniowego festynu będzie można odwiedzić „II Łódzki Jarmark Ekologii, Sztuki i Natury”, usłyszeć „Rytmy Łodzi”, wziąć udział w konkursach ekologicznych. Serdecznie zapraszamy
Organizatorem Święta Łodzi’an jest agencja artystyczna NEO.15 maja 2008:
1. w godzinach ok. 14.00 do godz.20.00 finał tegorocznej edycji „Rytmów Łodzi 2008”, na której z recitalem finałowym wystąpi kilka zespołów wyłonionych na koncertach eliminacyjnych
2. „II Łódzki Jarmark Sztuki, Ekologii i Natury”
3. Finał „Łódzkiego Dnia bez Śmiecenia”.

16 maja 2008:
1. w godzinach 14.00 do godz.20.00 przeprowadzimy finał tegorocznej edycji „Rodzinnej Łodzi”
2. „II Łódzki Jarmark Sztuki, Ekologii i Natury”
3. Zabawa „Bezpiecznie po Łodzi” – cyklu konkurencji na placu manewrowym, z zaproszeniem Rodzin Łódzkich.
4. Rozdanie nagród Łódzkiej Pietrynki

Więcej informacji na stronie http://neo.org.pl/pl/projekty/swieto_lodzian_2008.html

Timberland Wspiera 2008

 

Akcja rozpocznie się 11 maja a zakończy 7 czerwca. W tym roku odbywa się w Krakowie i jej celem jest promocja odpowiedzialności za środowisko naturalne, segregowania odpadów i odzyskiwania surowców wtórnych, a szczególnie papieru. We wszystkich sklepach Timberland będzie promowana idea świadomych zakupów, sprzedawcy będą proponowali rezygnację z toreb jednorazowych, czy pudełek i promowali ekologiczne.Kalendarium akcji:
11. maja, Dzień bez śmiecenia, oficjalne rozpoczęcie akcji, spotkanie prasowe
od 18. maja, Rozstawianie koszy / kontenerów w wybranych miejscach Krakowa

24. maja lub 7. czerwca, Warsztaty z Uniwersytetem Dzieci
7. czerwca, Finał akcji, zbiórka makulatury w wybranym miejscu Krakowa

W Polsce działania pro-ekologiczne Timberland organizuje po raz trzeci. W roku 2006 odbywało się sprzątanie i rewitalizacja krakowskich Bagrów. W ubiegłym roku wszyscy pracownicy oraz zaproszeni do udziału partnerzy marki pod opieką pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego sprzątali i rewitalizowali Dolinę Kościeliską. Obecnie przygotowujemy się do zbiórki makulatury.

PIKNIK EKOLOGICZNY POWIATU STASZWOSKIEGO

 

Pikniku Ekologiczny Powiatu Staszowskiego organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Staszowie, spółkę EKOPOL-Ż sp. z o.o. i Ekologiczny Związek Gospodarki Odpadami Komunalnymi z RzędowaKierowany jest zarówno do dzieci i młodzieży, ale również i do osób dorosłych. Idea przewodnia – pokazanie drogi odpadu z gospodarstwa domowego do miejsca unieszkodliwienia – odzysku lub recyklingu. Idąc tropem odpadu chcemy pokazać model działania – segregacja w domu, wrzucenie do odpowiedniego pojemnika, odbiór odpadu i przekazanie na linie sortowniczą i tam podział na odpowiednie frakcje czy też do właściwego zakładu przetwarzania, sam proces segregacji ( w tym planujemy organizację wycieczek do zakładów przetwarzania elektroniki, na linie sortownicze do segregacji odpadów opakowaniowych, samo przetwarzanie odpadu do ponownego wykorzystania – papiernie, huty szkła itp., ale również i na składowiska). Chcemy pokazać, że segregacja odpadów musi być prowadzona we właściwy sposób, ale co równie istotne to pokazanie uczestnikom programu że wrzucenie odpadu do pojemnika do początek jego drogi.

Przed obchodami Pikniku, ogłoszone zostały konkursy dla placówek oświatowych i oświatowo-wychowawczych, których celem jest uzyskanie informacji jaka jest świadomość ekologiczna uczniów z naszego powiatu. Na tej podstawie podjęte zostaną dalsze działania, które zmierzać będą do wypracowania szczegółowych programów edukacyjnych, których zadaniem będzie ograniczenie ilości odpadów kierowanych na składowiska oraz wsparcie idei selektywnej zbiórki odpadów.
Patronami pikniku są: Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Kuratorium Oświaty. Patronat medialny objęli: Echo Dnia, Radio Kielce, TVP Kielce.

W czasie pikniku ekologicznego będą:
• konkursy dotyczące tematyki związanej z ekologią, a przede wszystkim z gospodarką odpadami i selektywną zbiórką (konkursy mogą być prowadzone w punkcie, przy stoisku, jak i ze sceny)
• konkursy i quizy rysunkowy, puzzle, na hasło, rebus itp. adresowane do dzieci
• udostępnienie materiałów informacyjnych dotyczących istoty segregacji odpadów oraz systemu prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów na terenie powiatu,
• możliwość podpisania umowy na wywóz odpadów, w tym posegregowanych, pomiędzy mieszkańcem a operatorami komunalnymi
• sprzedaż / dystrybucja worków do selektywnej zbiórki odpadów
• prezentację sprzętu wykorzystywanego przez operatorów komunalnych
• prowadzenie zbiórki surowców wtórnych (szkła, papieru, tworzywa, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii). Dla osób przynoszących surówce przeznaczone będą „zielone nagrody” wydawane według np. specjalnie przygotowanego cennika. Nagrodami mogą być ekologiczne gadżety, sadzonki roślin, kwiatów itp. Zbiórka prowadzona jest do specjalnie na ten cel przygotowanych kontenerów i pojemników
• rozstrzygnięcie konkursów dla placówek oświatowych.

Wydarzenie

 

11 maja :
Warszawa
Sklep IKEA Targówek:
11.00-16.00
zakończenie konkursu szklanego dla dzieci, zbiórka surowców wtórnych, konkursy ekologiczne dla dzieci, promocja DBŚPoznań
Sklepy H&M:
Akcja trwa w godzinach otwarcia sklepu. Klienci otrzymują zakupy w papierowych torbach, w witrynach wiszą plakaty z kartką internetową DBŚ i są informowani o akcji

Kraków
Timberland wspiera
Timberland i Umbro zainicjują tego dnia kampanię zbiórki makulatury w Krakowie. Informacja o DBŚ znajdzie się nia stronie firmowej WWW.timberlandwspiera.pl,, kartka zostanie wysłana do wszystkich pracowników, ale i do klientów Timberland Wspiera będzie poprzedzany konferencją prasową w czasie której dziennikarze otrzymają również informację o DBŚ. W ramach akcji będą również prowadzone warsztaty ekologiczne.

Brodnica
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej
Organizacja festynu z okazji Dnia Bez Śmiecenia

15-16 maja
Łódż
Łódzki Dzień Bez Śmiecenia
Festyn ekologiczny na ul Piotrkowskiej z udziałem Prezydenta Łodzi.

IKEA

 

11 maja w IKEI Targówek w Warszawie w ramach obchodów „Dnia bez Śmiecenia” rozstrzygnięty zostanie konkurs zbiórki odpadów opakowaniowych pt. „Segregujesz – Wygrywasz”.
W konkursie wzięły udział klasy, które do dnia 30 marca zarejestrowały się w Eko-Domku, a następnie w terminie od 20 października 2008 roku do 30 kwietnia 2009 roku przynosiły do Eko-Domku posegregowane surowce wtórne takie jak:
(1) szkło opakowaniowe (butelki i / lub słoiki)
(2) makulatura i tektura
(3) butelki PET
(4) puszki po napojach.
Organizatorami konkursu są IKEA Retail Sp. z o.o Targówek, AMINEX Gospodarka Odpadami i Rekopol Organizacja Odzysku S.A.
Zapraszamy 11 maja o godzinie 10-tej do Eko-Domku! Oprócz rozstrzygnięcia konkursu, które odbędzie się w samo południe imprezie będą towarzyszyć liczne gry i zabawy dotyczące ekologii.

POWIAT STASZOWSKI (10 maja 2009)

 

Program Ramowy:15.00 – 15.15 – rozpoczęcie, powitanie zaproszonych gości,
15.15. – 15.30 – wprowadzenie do programu,
– powołanie komisji konkursowej do oceny przedstawień w konkursie eko -teatr,
15.30 – 16.15 – teatrzyk w wykonaniu dzieci z PSP w Oleśnicy pt. „ Na ratunek Ziemi”,
– w przerwie: powołanie komisji konkursowej do oceny prac w konkursach na eko – plakat i eko- zdjęcie,
16.15 – 16.30 – teatrzyk w wykonaniu dzieci z PSP w Strzegomiu pt. „ Jak rozweselić Ziemię ?”,
16.30 – 16.45 – ogłoszenie wyników konkursu na eko-plakat i eko-zdjęcie,
16.45 – 18.00 – pokaz eko-mody w wykonaniu dzieci ze szkół z Połańca i Rytwian,
18.00 – 18.45 – teatrzyk w wykonaniu dzieci z PSP w Sichowie Dużym pt. „ Ach te śmieci !”,
18.45 – 19.00 – ogłoszenie wyników pokazu eko – mody,
19.00 – 19.30 – teatrzyk w wykonaniu dzieci z PSP w Rytwianach pt. „Zielony kapturek i siedmiu krasnoludków”,
19.30 – ogłoszenie wyników konkursu eko – teatr i wręczenie dyplomów dla zwycięzców,
19.45 – 21.00 – dyskoteka .

Imprezie towarzyszyć będzie zbiórka odpadów opakowaniowych oraz liczne konkursy z nagrodami. Każdy zainteresowany będzie mógł zasięgnąć informacji przy specjalnie przygotowanych ekologicznych stoiskach informacyjnych Nie zabraknie również atrakcji dla maluchów takich jak zjeżdżalnie i przygotowane na tą okazję miejsca zabaw.

Dzień bez Śmiecenia w Ostrowie Wielkopolskim

 

Rekopol Organizacja Odzysku S.A., Urząd Miejski oraz Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim zapraszają na Festyn Miejski majOSTaszki, który odbędzie się 9 maja 2009r w ramach tegorocznych obchodów Dnia bez Śmiecenia.
Organizatorzy imprezy przygotowali wiele atrakcji takich jak konkursy wiedzy z zakresu ekologii, rebusy i krzyżówki oraz konkursy rysunkowe dla dzieci. Podczas festynu odbędzie się finał konkursu „BATERIE i KORECZKI zbieramy w woreczki”.
Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach:
– dla szkół i placówek, które zbiorą najwięcej kilogramów baterii w przeliczeniu na osobę,
– dla osób indywidualnych za zbiórkę nakrętek.
Każdy uczestnik imprezy będzie mógł również pogłębić poziom wiedzy dotyczącej właściwych zasad gospodarowania odpadami i porozmawiać z ekspertami z tej dziedziny.Podczas majOSTaszków na scenie w Parku Miejskim wystąpią m.in.:
– zespół rockowy z Delitzsch /Niemcy/
– Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej
– młodzi ostrowscy artyści w koncercie „Świat u naszych stóp”
– zespołu taneczno – baletowy „Gwiazda i Goście”
– Zespół Żuki
– Zakopower
– Dżem
– Budka Suflera

Na zakończenie, w niedzielę 10 maja zapraszamy do obejrzenia festiwalu sztucznych ogni!!!

 

Rekopol partnerem Zakładów Komunalnych, Starostwa Powiatowego w Kole oraz Placówek Oświatowych mieszczących się na terenie powiatu kolskiego.Za nami X finał olimpiady ekologicznej, której organizatorami byli Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. St. Staszica w Kościelcu oraz Starostwo Powiatowe w Kole.

W konkursie ekologicznym mogli wziąć udział uczniowie szkół znajdujących się w powiecie kolskim. W trzech kategoriach – szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne wzięło udział blisko 100 uczestników, którzy wcześniej uzyskali kwalifikacje na etapie szkolnym i gminnym. Dodatkowo do uczestnictwa w olimpiadzie zaproszono 8 przedstawicieli Wszechukraińskiej Ligii Ekologicznej dla, których przygotowano specjalne pytania obejmujące zagadnienia ekologiczne charakterystyczne dla obszaru Ukrainy. Uczestników finału obowiązywały wiadomości i umiejętności objęte programem nauczania z zakresu edukacji ekologicznej odpowiednio dla szkoły podstawowej, gimnazjalnej lub średniej. Zagadnieniem do, którego szczególną wagę przywiązywało jury była znajomość własnego środowiska tj. występujących na ich terenie rezerwatów i pomników przyrody oraz miejsc ochrony flory i fauny. Goście obecni na uroczystości mogli podziwiać występ młodzieży z ZSRCKU, która z przepięknych strojach zaprezentowała tańce ludowe.
Podczas X Finału Olimpiady Ekologicznej Rekopol Organizacja Odzysku S.A. wraz ze współpracującymi na terenie powiatu kolskiego firmami zajmującymi się gospodarką odpadami – Eko serwisem, Miejskim Zakładem Oczyszczania w Kole oraz Vitro zorganizowali liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy również zabawy oraz mini konkursy z wiedzy dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów oraz świadomych zakupów a także rebusy i krzyżówki za rozwiązanie których wręczaliśmy zielone nagrody.

Cieszy nas fakt, że było to kolejne przedsięwzięcie, w którym wzięło kilku partnerów Rekopolu.

Łódź (15-17 maja 2009)

 

Rekopol Organizacja Odzysku S.A, łódzka Grupa NEO oraz MPO Łódź zapraszają15-17 maja na obchody łódzkiego Dnia bez Śmiecenia podczas tegorocznego Święta Łodzian. Istotna część I Łódzkiego Jarmarku Śledzia poświęcona będzie krzewieniu postaw proekologicznych. Uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w warsztatach ekologicznych na temat selektywnej zbiorki odpadów oraz recyklingu. Dodatkowo dla wszystkich przygotowano konkursy ekologiczne, eksperci będą udzielać rad jak świadomie wyrzucać śmieci, wyjaśniać czym jest recykling oraz jakie korzyści z niego płyną.
Atrakcją Łódzkiego Jarmarku Śledzia będzie specjalnie stworzony na tę okazję pojazd – tzw. “SMIECIOCYKL” (projekt autorstwa Mai Bednarek). – Będzie to pojazd na bazie słynnych łódzkich riksz, gdzie w miejscu pasażera znajdować się będą trzy, kolorowe pojemniki do zbierania, posegregowanych śmieci z całego terenu naszego Jarmarku / Parku Śledzia. Następnie wszystkie śmieci będą wrzucane do ogromnych pojemników podstawionych przez łódzkie MPO.
Dodatkowo Święto Łodzian będzie obfitować w wiele atrakcji takich jak:
– degustacja miejscowych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
– prezentacja twórczości ludowej oraz promocja produktów regionalnych i rękodzielniczych;
– wernisaż prac plastycznych, wykonanych przez uczestników warsztatów odbywających się w ramach innych działań NEO oraz innych organizacji/instytucji promujących sztukę i kulturę;
– IV Turniej Łódzkiej Akademii Karate Tradycyjnego oraz Pokazy karate tradycyjnego- otwarty trening;
– Futbol Amerykański na żywo;
– otwarte warsztaty JUDO oraz zawody jazdy na bmx-ach;
– otwarte treningi sztuki cyrkowej oraz iluzji;
– I Mistrzostwa Parku Śledzia w Szachach Błyskawicznych P-5 o Beczkę Śledzi;
– pokazy działań strażackich z użyciem wozów i sprzętu wysokościowego oraz psów ratowniczych – poszukujących;
– Miasteczko Ruchu Drogowego oraz warsztaty plastyczne poznawania i malowania znaków drogowych;
– znakowanie rowerów przez Straż Miejską
– spektakle, warsztaty, wystawy, plenerowe koncerty muzyki klasycznej oraz wesołe miasteczko dla dzieci.

Dzień bez Śmiecenia w Danone

 

Dla firmy Danone bardzo ważne jest prowadzenie działalności w taki sposób, aby wpływ firmy na otoczenie był jak najmniejszy. Ochrona środowiska od zawsze była jednym z priorytetów. Świadczy o tym między innymi to, że Danone w Polsce ma w swojej strategii na lata 2009−2013 „Zrównoważony Rozwój”. Jego częścią jest ochrona środowiska. Strategia środowiskowa zakłada redukcję zużycia energii, wody oraz emisji dwutlenku węgla (CO2).
Firma Danone Sp. z o.o., w ramach budowania w firmie eko-kultury wśród swoich pracowników, od 10-14 maja zorganizowała EKO-Tydzień na terenie biur oraz dwóch fabryk Danone. W ramach eko-tygodnia, pracownicy byli zaangażowani w różne aktywności oraz otrzymali niezbędne informacje nt. naszego wpływu na środowisko. Każdy dzień został poświęcony innej tematyce środowiskowej: poniedziałek był dniem CO2, wtorek – dniem bez śmiecenia, środa – dniem wody, czwartek – dniem energii w piątek zorganizowany został eko-dzień z warsztatami prowadzonymi przez Rekopol Organizację Odzysku S.A. oraz Fundację Nasza Ziemia. Wszyscy uczestnicy eko-warsztatów mogli sprawdzić jak w dziedzinie ochrony środowiska teoria przekłada się na praktykę. W tym dniu przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne, w których za pomocą prostych doświadczeń, konkursów i quizów pracownicy Danone dowiedzieli się jak Polacy segregują odpady, co możemy zrobić z odpadami, jak należy je segregować, w jaki sposób rozpoznać m.in. tropy zwierząt, jak „zobaczyć” dwutlenek węgla, jak dopasować określone gatunki zwierząt do miejsca ich występowania.W Dniu bez Śmiecenia zebrane zostało 1080 kg makulatury, każdy kto tego dnia przyniósł odpad otrzymał drzewko lub eko-nasionka. Przez cały tydzień zbierane były również elektrośmieci, które pracownicy przynosili z domu.

Kompania Piwowarska na Dzień bez Śmiecenia

 

W tym roku z okazji Dnia bez Śmiecenia Kompania Piwowarska będzie prowadzić szersze działania wśród swoich pracowników. Poza tradycyjnym przesłaniem kartki internetowej do pracowników Firmy na wewnętrznym serwisie społecznościowym z tej okazji opublikowana zostanie seria artykułów stworzonych na podstawie informacji zawartych na stronach Rekopolu. W tym dniu przewidziane są również konkursy wiedzy ekologicznej dla pracowników oraz możliwość zapisania się do grupy o roboczej nazwie NIE ŚMIECĘ. Oczywiście podczas prowadzonej akcji nie zabraknie zielonych upominków dla najbardziej ekologicznych pracowników.

Dzień bez Śmiecenia w Powiecie Staszowskim

 

Program III PIKNIK EKOLOGICZNY POWIATU STASZOWSKIEGO RAMACH DNIA BEZ ŚMIECENIA POŁĄCZONY Z GALĄ BEZPIECZNY POWIAT
23.05.2010r.14.00 – Uroczyste rozpoczęcie, powitanie zaproszonych gości, przemówienia,
14.20 – Występ Orkiestry Huty Szkła Pana Wrześniaka,
14.50 – Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w Konkursie Bezpieczny Powiat,
15.00 – Występ artystów z CKiSz w Połańcu,
15.20 – Policja ( pokaz w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym),
15.40 – Konkursy ze sceny,
15.50 – Teatrzyki w wykonaniu dzieci przedszkolnych,
16.20 – Występ artystów z CKiSz w Staszowie,
16.40 – Pokaz sprzętu strażackiego i akcji gaśniczej,
17.00 – Wręczenie Wyróżnień Ekologicznych dla Firm z Powiatu Staszowskiego,
17.15 – Pokaz Harcerzy, (ściana do wspinaczki)
17.00 – Nadleśnictwo Staszów – konkursy przyrodnicze i rozdanie sadzonek dla dzieci,
stoisko z grochówką.
17.30 – Pokaz Policji (Pokaz akcji policyjnej z udziałem psa – 15min)
17.00 – 18.00 – Pokaz akcji ratowniczej Pogotowia (masaż serca i sztuczne oddychanie, podczas imprezy możliwość zmierzenia ciśnienia, zbadania poziomu cukru i oddania krwi),
19.00 – Zakończenie Pikniku i Gali.

Poza wspomnianymi wyżej punktami programu nie zabraknie stoisk ekologicznych, w których będzie można uzyskać odpowiedź na nurtujące mieszkańców pytania z zakresu ochrony środowiska, a także „zielonych” gier i zabaw dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją będzie z pewnością plac zabaw dla dzieci, samochodziki oraz przejażdżki bryczką.

Kampania edukacyjna ALTVATER Piła Sp. z o.o.

 

Jak co roku i tym razem nie mogło zabraknąć kolejnej edycji kampanii edukacyjnej skierowanej do mieszkańców Piły. Kontynuując działania edukacyjne zainicjowane przez ALTVATER Piła Sp. z o.o. w porozumieniu z Partnerami akcji – Urzędem Miasta Piły i Rekopol Organizacją Odzysku S.A. – wykonawca działań edukacyjnych firma Business Communication Group Sp. z o.o. będzie prowadził na terenie Piły cykl szkoleń z zakresu gospodarowania odpadami i selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Przekaz merytoryczny trafi w szczególności do przedstawicieli mieszkańców, radnych osiedlowych, nauczycieli i reprezentantów wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Działania ukierunkowane na wskazaną grupę mają służyć upowszechnieniu wiedzy w kontekście konieczności rozbudowywania efektywnego systemu gospodarowania odpadami oraz zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców Miasta. Kampanii towarzyszyć będzie również materiał dydaktyczny, który otrzymają wszyscy uczestnicy w celu prowadzenia działań edukacyjnych w następstwie uczestnictwa w profesjonalnych szkoleniach. Inauguracja przedsięwzięcia odbyła się z okazji Dnia bez śmiecenia, natomiast kampania potrwa półtora miesiąca i obejmie wszystkie zainteresowane podmioty z terenu Piły.

Zbiórka odpadów w Słupsku

 

Ogromny sukces „Dnia bez śmiecenia” organizowanego przez naszego Partnera – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Słupsku.Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz makulatury, zorganizowana 11 maja przy okazji ogólnopolskiego „Dnia bez śmiecenia”, okazała się wielkim sukcesem. Słupszczanie do Punktu Zbiórki przy ul. Bałtyckiej przywieźli tego dnia prawie pięć razy więcej starych urządzeń, niż podczas ubiegłorocznej „Ekosoboty”!
W zaledwie pięć godzin trwania wspólnej akcji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Słupsku oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Słupsku odebrano 3280 kilogramów różnego rodzaju elektroodpadów (w ub. roku 700 kg) oraz 1060 kg makulatury (650 kg). Sprzęt został unieszkodliwiony, a makulatura trafiła do ponownego przetworzenia.

Mieszkańcy Słupska oraz regionu przed „Dniem bez śmiecenia” przeprowadzili spore porządki w swoich domach, piwnicach, garażach i na strychach, pozbywając się zalegających nierzadko przez lata starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W zamian pracownicy PGK i WGKMiOŚ rozdali prawie pół tysiąca różnych roślin: 150 świerków, 150 eszewerii, 100 trzmielin oraz 80 tui, bukszpanów, cyprysów i jałowców.

Pozbądź się zużytego sprzętu i makulatury w „Dniu bez śmiecenia”

 

Z okazji „Dnia bez Śmiecenia” Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Słupsku, wspólnie z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Słupsku, przygotowały akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz makulatury. Odpady będzie można wymienić na rośliny do przydomowego ogrodu.Każdy, kto 11 maja w godz. od 10:00 do 15:00 odda w Zakładzie Robót Porządkowych PGK przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny, lub makulaturę, otrzyma od pracowników PGK sadzonki. Dla mieszkańców naszego miasta i regionu w tym roku PGK wraz z WGKMiOŚ Urzędu Miejskiego przygotowało trzmieliny. Jedna roślina przypadać będzie na każdy małogabarytowy (do 5 kg) sprzęt elektryczny lub elektroniczny (np. telefony, suszarki do włosów, kuchenki mikrofalowe, sokowirówki, drukarki) oraz na każde oddane pięć kilogramów makulatury. Z kolei wielkogabarytowe „elektrośmieci” (np. pralki, lodówki, duże telewizory), oddane w punkcie zbiórki przy ul. Bałtyckiej, będą wymieniane na dwie rośliny.

Jest to druga edycja ubiegłorocznej akcji organizowanej przez słupskie PGK. W lipcu 2010 roku firma w ramach „Ekosoboty” odebrała w sumie 700 kg zużytego sprzętu oraz 650 kg makulatury. Sprzęt został unieszkodliwiony, a makulatura trafiła do ponownego przetworzenia. Mamy nadzieję, że tegoroczna akcja, tym razem organizowana wspólnie z Urzędem Miejskim, również okaże się wielkim sukcesem.

Przypominamy, że obowiązek oddawania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wyłącznie do punktów stwarzających bezpieczne warunki do jego odbioru nakłada na wszystkich ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwa, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady, lub co gorsze pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.

Kolejnym celem akcji, związanym ze zbiórką makulatury, jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Na co dzień tego typu odpady można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w kilkudziesięciu punktach na terenie Słupska i regionu. Zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane.

„Dzień bez Śmiecenia” w Poznaniu

 

W ramach obchodów „Dnia bez Śmiecenia” odbędzie się Piknik Odpadowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów Miasta Poznania.
18 maja o godzinie 10:00 na terenie Punktu Gromadzenia Odpadów Problemowych, tzw. GRATOWISKU przy ul. Wrzesińskiej 12 w Poznaniu, odbędzie się PIKNIK ODPADOWY. Podczas pikniku uczestnicy dowiedzą się jak działa PGOP, jak należy segregować odpady. Organizowane będą zabawy i konkursy oraz odbędzie się oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu „Sposoby na odpady”. Każdy z uczestników pikniku będzie miał możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat gospodarowania odpadami oraz wygrania ekologicznych gadżetów.
W trakcie PIKNIKU ODPADOWEGO każdy mieszkaniec będzie mógł przynieść do Gratowiska zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie, przeterminowane leki oraz inne odpady , które przyjmowane są w Punkcie Gromadzenia Odpadów Problemowych. Każdy, kto zdecyduje się podczas zabawy przynieść odpady otrzyma ekologiczny upominek. Wszystkich przedszkolaków i uczniów poznańskich szkół również zachęcamy do przyniesienia niepotrzebnych lub zużytych rzeczy.
Zapraszamy serdecznie do udziału w ekologicznej zabawie!

Kampania edukacyjna ALTVATER Piła Sp. z o.o.

 

Jak co roku i tym razem nie mogło zabraknąć kolejnej edycji kampanii edukacyjnej skierowanej do mieszkańców Piły. Kontynuując działania edukacyjne zainicjowane przez ALTVATER Piła Sp. z o.o. w porozumieniu z Partnerami akcji – Urzędem Miasta Piły i Rekopol Organizacją Odzysku S.A. – wykonawca działań edukacyjnych firma Business Communication Group Sp. z o.o. będzie prowadził na terenie Piły cykl szkoleń z zakresu gospodarowania odpadami i selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Przekaz merytoryczny trafi w szczególności do przedstawicieli mieszkańców, radnych osiedlowych, nauczycieli i reprezentantów wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Działania ukierunkowane na wskazaną grupę mają służyć upowszechnieniu wiedzy w kontekście konieczności rozbudowywania efektywnego systemu gospodarowania odpadami oraz zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców Miasta. Kampanii towarzyszyć będzie również materiał dydaktyczny, który otrzymają wszyscy uczestnicy w celu prowadzenia działań edukacyjnych w następstwie uczestnictwa w profesjonalnych szkoleniach. Inauguracja przedsięwzięcia odbyła się z okazji Dnia bez śmiecenia, natomiast kampania potrwa półtora miesiąca i obejmie wszystkie zainteresowane podmioty z terenu Piły.

Olsztyński Zakład Komunalny sp. z o.o. wpisuje organizowane przez siebie przedsięwzięcia w obchody „Dnia bez Śmiecenia”

 

Zapraszamy mieszkańców do udziału w:- 3 edycji zbiórki sprzętu elektrycznego i elektronicznego ”Prezent dla Ziemi na Wiosnę”, która będzie miała miejsce 28 maja 2011.

– Dniu Otwartym Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego. 28 maja 2011 każdy, kto przyjedzie do zakładu będzie miał możliwość zwiedzenia Działu Odzysku i Recyklingu Surowców Wtórnych oraz uzyskać wiedzę na temat działalności firmy. W dniu otwartym udział wezmą przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyn, wykładowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz uczniowie olsztyńskich szkół i przedszkoli.

Nasz Partner organizuje również Konkurs Plastyczny o tematyce Ekologicznej „Segregujesz – Odzyskujesz” skierowany do dzieci i młodzieży, którego celem jest promocja segregacji odpadów „U źródła”.

„Dzień bez Śmiecenia” w Gdańsku

 

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku włącza się do obchodów „Dnia bez Śmiecenia”.Pod koniec kwietnia nasz Partner ruszył z cyklem zajęć edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Podczas prowadzonych warsztatów dzieci uczą się właściwego postępowania z odpadami, otrzymują materiały edukacyjne dotyczące segregacji odpadów oraz ich recyklingu, a szkoły zachęcane są do aktywnego włączenia się w obchody „Dnia bez Śmiecenia ”.

Do promocji selektywnej zbiórki odpadów 11 maja oraz na co dzień zachęcani byli również dziennikarze uczestniczący w konferencji prasowej dotyczącej rozpoczęcia funkcjonowania ramp do odbioru odpadów od osób fizycznych , którą w dniu 2 maja zorganizowano na terenie Zakładu.

Dzień bez Śmiecenia w Farm Frites Poland SA.

 

Firma Farm Frites Poland SA. postanowiła włączyć się w obchody „Dnia bez Śmiecenia” organizując konkurs plastyczny dla dzieci pracowników firmy. Przedsięwzięcie będzie dotyczyć segregacji odpadów i ma za zadanie zachęcić pracowników i ich rodziny do dbałości o środowisko.Rozwiązanie konkursu ogłoszonego 11 maja odbędzie się 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka.

„Dzień bez Śmiecenia” w Danone

 

Danone Sp. z o.o. w ramach budowania eko-świadomości wśród swoich pracowników w dniach 9-13 maja organizuje II edycję Zielonego Tygodnia, podczas którego będą promowane ekologiczne zachowania.
W ramach Ogólnopolskiego „Dnia bez Śmiecenia”, w Danone odbędzie się EKO DZIEŃ oraz wielkie sprzątanie na terenie biur w Warszawie oraz w Bieruniu. Przez cały tydzień pracownicy będą mogli przynieść odpady takie jak: makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, elektrośmieci oraz zużyte baterie. Zebrane odpady zostaną przekazane do recyklingu lub utylizacji. Akcji będzie towarzyszyła eko-komunikacja w biurach, a także w Intranecie.
Po raz pierwszy do akcji przyłączą się również platformy sprzedażowe, na których odbędzie się Zbiórka Makulatury.

„Dzień bez Śmiecenia” w Bełchatowie

 

11 maja wpisany w kalendarz przedsięwzięć promujących świadome postępowanie z odpadami, organizowanych przez spółkę EKO-REGION Bełchatów.
Nasz Partner postanowił wykorzystać „Dzień bez Śmiecenia” do dalszej promocji zachowań proekologicznych. W ramach tegorocznych obchodów kampanii Spółka będzie namawiać do segregacji odpadów na terenie 80 obsługiwanych przez nią gmin. Kartka „Segregować każdy może!” wraz z materiałami edukacyjnymi na temat recyklingu, odzysku, świadomych zakupów i paliw alternatywnych przygotowanymi przez EKO-REGION Bełchatów trafi do gmin, które podobnie jak w przypadku wcześniejszych działań edukacyjnych przekażą je do placówek oświatowych, sołtysów oraz około 15 tytułów prasy gminnej, powiatowej i komercyjnej.
Z pewnością dzięki sprawdzonej współpracy z samorządami przesłanie kampanii trafi do licznego grona odbiorców, a prawidłowe postępowanie z odpadami będzie tematem pojawiającym się w prasie lokalnej.

Konkurs „Segreguję – czyste środowisko zyskuję”

 

Celowy Związek Gmin CZG-12 w Długoszynie organizuje konkurs z okazji „Dnia bez Śmiecenia”.
Konkurs służący podniesieniu świadomości społecznej dotyczącej segregacji odpadów i ochrony środowiska oraz mający na celu kształtowanie postaw sprzyjających ograniczeniu ilości odpadów powstających w gospodarstwach domowych adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.Nasz Partner pragnie poprzez przedsięwzięcie zachęcić placówki oświatowe, dzieci i młodzież do podejmowania inicjatyw proekologicznych, a także do świadomego postępowania z odpadami każdego dnia.
W ramach konkursu uczniowie mają za zadanie wykonać sprawozdanie wraz z dokumentacją zdjęciową z przeprowadzonych w dniu 11 maja działań związanych z jednym z trzech tematów:

– odpady w mieście,
– odpady, a przyroda,
– odpady, a człowiek.

Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami

 

W Ostrowie Wielkopolskim gmina wspólnie z Zakładem Oczyszczania i Gospodarki Odpadami organizuje w ramach Dnia Bez Śmiecenia IV konkurs majOSTASZKi pod hasłem „Ochronę Środowiska Wspieraj – kartoniki, puszki i gazety zbieraj” skierowany do wszystkich mieszkańców miasta. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi podczas festynu – 12 maja. Konkurs polega na zbiorce odpadów opakowaniowych. Życzymy powodzenia!

Wabco

 

Do organizowanych przez REKOPOL obchodów “Dnia bez śmiecenia” włącza się w tym roku firma WABCO Polska Sp. z o.o. 11 maja dla pracowników tej firmy zostanie przygotowane specjalne stoisko edukacyjno – informacyjne dotyczące selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, ich recyklingu oraz świadomych zakupów. Dodatkowo przeprowadzimy szkolenie dla wybranej grupy pracowników.

Piknik EKLOGICZNY 26 maja Połaniec

 

W ramach obchodów Dnia Bez Śmiecenia Starostwo Powiatowe w Staszowie i spółka EKOPOL-Ż organizuje 26 maja w Połańcu Piknik Ekologiczny .Posłuży informowaniu o programie, jego celach, organizatorach i patronach, jak i rozstrzygnięciu konkursów dla placówek edukacyjnych. W czasie pikniku wystąpi Orkiestra Huty Szkła Pana Wrześniaka, zostaną ogłoszone wyniki konkursów plastycznego, dotyczącego segregacji odpadów, odbędą się rózniez konkursy ze sceny. Zostanie wręczone wyróżnienie LIDER EKOLOGII POWIATU STASZOWSKIEGO 2012. Odbędą się również pokaz gołębi, prezentacja samochodów komunalnych, pokazy policji i straży pożarnej i występy artystów ze Staszowskiego Ośrodka Kultury. Przez cały czas trwania eventu prowadzona będzie zbiórka surowców wtórnych tj. szkła, papieru, tworzywa, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii. Dla osób przynoszących surówce przygotowane będą nagrody w postaci, np. sadzonek drzewek iglastych i innych ekologicznych gadżetów (nagrody przyznawane będą wprost proporcjonalnie do ilości zebranego surowca).
Serdecznie zaparszamy !

Pozbądź się zużytego sprzętu i makulatury w „Dniu bez śmiecenia”

 

11 maja 2012 roku kolejny raz obchodzić będziemy „Dzień bez śmiecenia”. Z jego okazji Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku oraz Miasto Słupsk ponownie zorganizowały akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz makulatury. Odpady będzie można wymienić na rośliny do przydomowego ogrodu.
Każdy, kto w piątek (11 maja br)., czyli w „Dniu bez śmiecenia”, w godz. od 11:00 do 17:00 odda w Zakładzie Robót Porządkowych PGK przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny lub makulaturę, otrzyma sadzonki roślin. Dla najmłodszych ekologów, którzy włączą się w akcję ze swoimi rodzicami, oprócz kwiatów i drzewek przygotowaliśmy upominki przekazane przez Rekopol Organizację Odzysku S.A.Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady, lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.

Kolejnym celem akcji, związanym ze zbiórką makulatury, jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Na co dzień tego typu odpady można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w kilkudziesięciu punktach na terenie Słupska i regionu. Zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane.

PROGRAM V JUBILEUSZOWEGO PIKNIKU EKOLOGICZNEGO POWIATU STASZOWSKIEGO

 

26.05.2012 r. POŁANIEC – MUSZLA KONCERTOWA1500– Uroczyste rozpoczęcie, powitanie zaproszonych gości, przemówienia
1510–1540– Występ Orkiestry Huty Szkła Pana Wrześniaka
1540–1600– Ogłoszenie konkursów (plastyczny, dotyczący segregacji odpadów, konkursy ze sceny)
1600–1630– Występy artystów z CKiSz w Połańcu
1630–1700 –Wręczenie wyróżnień laureatom projektu LIDER EKOLOGII POWIATU STASZOWSKIEGO 2012
1700–1730– Pokaz Policji (prezentacja psa policyjnego, wozów policyjnych, odczyt linii papilarnych itp.)
1730–1800– Rozstrzygnięcie konkursów
1800–1830– Prezentacja sprzętu straży pożarnej i pokaz akcji gaśniczej
1830–1900– Występy artystów ze Staszowskiego Ośrodka Kultury
1900– Zakończenie pikniku

• Dodatkowe atrakcje: pokaz gołębi oraz prezentacja samochodów komunalnych.
• Podczas imprezy dla wszystkich zebranych oferujemy ciepły posiłek jednogarnkowy (grochówka), a dla dzieci wodę mineralną i soki.
• Przez cały czas trwania eventu prowadzona będzie zbiórka surowców wtórnych tj. szkła, papieru, tworzywa, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.

Dla osób przynoszących surówce przygotowane będą nagrody w postaci, np. sadzonek drzewek iglastych i innych ekologicznych gadżetów (nagrody przyznawane będą wprost proporcjonalnie do ilości zebranego surowca).

V JUBILEUSZOWY PIKNIK EKOLOGICZNY POWIATU STASZOWSKIEGO

 

Niniejszy projekt organizacji V Jubileuszowego Pikniku Ekologicznego Powiatu Staszowskiego stanowi kontynuacje działań edukacyjnych realizowanych od marca 2007r. przez Starostwo Powiatowe w Staszowie, spółkę EKOPOL-Ż sp. z o.o. z siedzibą w Połańcu ( do końca 2011r. w Staszowie oraz gminy wchodzące w skład powiatu staszowskiego: Staszów, Połaniec, Rytwiany, Bogoria, Oleśnica, Łubnice i Szydłów ( gmina Osiek nie uczestniczyła dotychczas w projekcie), zwani dalej Organizatorami.Tegoroczna edycja Pikniku, decyzją Organizatorów połączona została z promocją obowiązków wynikających z zapisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, zarówno dla samej gminy jak i jej mieszkańców oraz korzyściami wynikającymi z budowy na terenie gminy Połaniec Instalacji Zielonego Bloku. Organizatorzy postanowili również po raz pierwszy wykorzystać PIKNIK jako jedną z możliwości wykorzystanie potencjału tkwiącego w dzieciach niepełnosprawnych nadając imprezie również charakter integracyjny,

Jak co roku, założonymi przez organizatorów celami Pikniku są:

1. Kształtowanie postaw dbałości o środowisko naturalne wśród mieszkańców powiatu staszowskiego.
2. Wzrost poziomu wiedzy dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów i ich segregacji
w społeczności lokalnej.
3. Aktywizacja środowiska dziecięco – młodzieżowego do działań związanych z ochroną środowiska.
4. Zainteresowanie lokalnej opinii społecznej i środków masowego przekazu ideą selektywnej zbiórki odpadów, w szczególności związanej z nowymi obowiązkami wynikającymi ze znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie.

PIKNIK 2012

Organizatorzy, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy muszą przedstawić uczestnikom Pikniku, ale również i ich rodzicom kompleksową informacje co władze samorządowe zamierzają robić w perspektywie najbliższych lat w zakresie gospodarki odpadami. Musimy również odpowiedzieć na pytanie co i jak należy segregować, zapewniając jednocześnie odbiór segregowanych odpadów jak i ich legalną i jak najmniej kosztowną dla mieszkańców i gmin utylizację. Dużym wyzwaniem jest przekazanie najistotniejszych elementów nowej w/w ustawy. W tej kwestii duże zaangażowanie wykazują współpracujące z Organizatorami Organizacje Odzysku jak i recyklerzy.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że poszczególne gminy wchodzące w skład powiatu staszowskiego w mniejszym lub większym zakresie promują i realizują w/w cele Pikniku. Należy podkreślić kontynuację dotychczasowych działań w zakresie zbiórki odpadów opakowaniowych realizowanych przez spółki komunalne w Staszowie i Połańcu, zakład komunalny gminy Rytwiany działania gminy Bogoria w ramach Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki oraz inicjatywy gmin Połaniec, Staszów i Rytwiany, choćby w zakresie segregacji i zbiórki odpadów u źródła, nie tylko odpadów opakowaniowych jak i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zseie).

W powicie dużo się dzieje w tym zakresie , ale też jest i dużo jeszcze zadań do realizacji w zakresie gospodarki odpadami. Kryzys na rynku odpadów opakowaniowych oraz zseie spowodował że gminy stają przed wyborem zaprzestania segregacji odpadów lub zwiększenia nakładów na ich zbiórkę.

Jak co roku do akcji włączą się dotychczasowi Partnerzy Organizatorów ( organizacje odzysku i recyklerzy oraz przedsiębiorcy działający na naszym terenie. Obserwujemy coroczny wzrost liczby sponsorów oraz podmiotów gospodarczych wspierających naszą inicjatywę. Zwiększa się świadomość ekologiczna zarówno wśród mieszkańców jak i lokalnych przedsiębiorców.

Powiat staszowski jest liderem i prekursorem działań edukacyjnych oraz wspieraniem różnego rodzaju inwestycji proekologicznych. Znamienitym przykładem jest budowa w Połańcu Instalacji Zielonego Bloku. Obawy mieszkańców powiatu, a w szczególności gminy Połaniec nie zawsze mają uzasadnienia w faktach. Z tego też powodu zarówno inwestor – GDF SUEZ Energia Polska SA – tradycyjnie i od wielu lat wspierająca idee Pikniku, jak również i główny wykonawca budowy Instalacji – firma Foster Wheeler Energia Polska SA, również promująca działania proekologiczne , postanowili przybliżyć korzyści wynikające z oddania do użytkowania w/w instalacji.

Organizatorzy, w szczególności Starostwo Powiatowe, postanowiło już kolejny raz przyznać wybranym przedsiębiorcom, realizującym różnego rodzaju działania proekologiczne tytuł Lidera Ekologii Powiatu Staszowskiego 2012.

Plenerowa akcja informacyjno – promocyjna – V Pikniku Ekologicznego Powiatu Staszowskiego

Przeprowadzony w ramach Dnia bez Śmiecenia – 26 maja 2012r. PIKNIK funkcjonować będzie jako element ekologiczny w czasie festynu. Posłuży informowaniu o programie, jego celach, organizatorach i patronach, jak i rozstrzygnięciu konkursów dla placówek edukacyjnych.

W ramach akcji przeprowadzić można, wzorem lat ubiegłych:
• konkursy dotyczące tematyki związanej z ekologią, a przede wszystkim z gospodarką odpadami i selektywną zbiórką (konkursy mogą być prowadzone w punkcie, przy stoisku, jak i ze sceny)
• konkursy i quizy rysunkowy, puzzle, na hasło, rebus itp. adresowane do dzieci (prowadzone w punkcie)
• udostępnienie materiałów informacyjnych dotyczących istoty segregacji odpadów oraz systemu prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów na terenie powiatu,
• możliwość podpisania umowy na wywóz odpadów, w tym posegregowanych, pomiędzy mieszkańcem a operatorami komunalnymi
• sprzedaż / dystrybucja worków do selektywnej zbiórki odpadów
• prezentację sprzętu wykorzystywanego przez operatorów komunalnych

Promocja programu

1. Promocja podczas akcji plenerowej
2. Informacja w mediach lokalnych.
3. Upowszechnienie informacji w placówkach edukacyjno – wychowawczych funkcjonujących na terenie powiatu
4. Informacja na stronach internetowych organizatorów
5. Informacja w mediach branżowych
6. Informacja na stronie internetowej Organizacji Odzysku.

Działania Organizacji Odzysku

Organizacje Odzysku mogą podjąć w okresie przygotowawczym, jak i podczas realizacji programu. Ich podjęcie / nasilenie / zakres uzależnione będą od ostatecznych uzgodnień dokonanych pomiędzy organizatorami a Organizacjami Odzysku. Udział ten może oznaczać:
1. Wsparcie przy opracowaniu założeń i opisu programu.
2. Pomoc w przygotowaniu materiałów prasowych / informacyjnych o programie.
3. Udostępnienie materiałów informacyjno – promocyjnych niezbędnych do przygotowania akcji pod względem merytorycznym o tematyce zbiórki selektywnej, świadomych zakupów i znakowania opakowań.
4. Współpracę przy opracowywaniu i opiniowaniu materiałów niezbędnych do przygotowania i realizacji przedsięwzięcia
5. Pomoc w opracowaniu informacji prasowych dotyczących przedsięwzięcia
6. Dostarczenie materiałów informacyjno – edukacyjnych dla uczestników (ulotki, plakaty promujące selektywna zbiórkę)
7. Promowanie akcji przed, jak i po jej przeprowadzeniu.
8. Współfinansowanie nagród na organizowanych w ramach programu konkursach.

Nestle Polska S.A

 

Nestle Polska jak co roku aktywnie włącza się w Dzień Bez Śmiecenia. W tym roku w intranecie oraz na tablicach ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych zostanie umieszczona informacja. Kartkę otrzymają wszyscy pracownicy, również media zostaną poinformowane o obchodach tego dnia. Łącznie weźmie w nich udział ponad 3 000 osób.

Europejskie przedszkole Ekologiczne

 

W Europejskim Przedszkolu Ekologicznym Baby City w Warszawie Dzień Bez Śmiecenia odbędzie się w ramach corocznego Ekopikniku. Podczas imprezy zostanie zorganizowana zbiórka nakrętek i baterii. Ponadto odbędzie się wystawa prac plastycznych i rozstrzygnięcie konkursu „Ekopatrol w moim przedszkolu” , kiermasz używanych książek, prezentacja żywności ekologicznej, gry i zabawy ekologiczne na świeżym powietrzu. Piknik odbywa się 19 maja.

Zielony Tydzień

 

W dniach 9-16 maja w Bieruniu i Warszawie organizujemy Zielony Tydzień. Na co dzień segregujemy już makulaturę, szkło, plastik i odpady komunalne. W trakcie Zielonego Tygodnia przed budynkiem pojawia się jeszcze specjalny pojemnik na ELEKTROŚMIECI.
MASZ NIEPOTRZEBNY TELEFON KOMÓRKOWY?
W tegorocznej edycji Zielonego Tygodnia szczególnie zachęcamy do przynoszenia ZUŻYTYCH TELEFONÓW i wrzucanie ich do specjalnie przeznaczonych do tego pudełek, które znajdują się przy recepcji.
Zbiórka telefonów odbywa się w ramach akcji organizowanej przez fundację Nasza Ziemia o nazwie “Zielona Stopa Filantropa”. Celem programu jest ograniczanie wyrzucanych elektrośmieci, głównie telefonów komórkowych oraz wsparcie placówek dziecięcych porzez poprawę ich efektywności energetycznej.
Wszystkie zebrane przez nas w trakcie Zielonego Tygodnia telefony komórkowe zostaną wycenione i kwota ta będzie przekazana na zakup np. nowego sprzętu AGD o wysokiej klasie energetycznej bądź wymianę tradycyjnych żarówek na energooszczędne w placówkach służących wychowaniu i edukacji dzieci typu świetlice środowiskowe, domy dziecka, rodzinne domy dziecka, itp.
Pieniądze ze zbiórki telefonów w Bieruniu i w Warszawie będą liczone oddzielnie, aby przekazać zebrane kwoty w danej lokalizacji na placówki w tych właśnie miastach.
Znasz organizacje służące wychowaniu i edukacji dzieci, którym powinniśmy przekazać zebrane pieniądze? Daj nam znać!

Muzeum Ustrońskie

 

Warsztaty Kreatywnego Recyklingu pt. Drugie życie śmieci, które odbędą się w ramach Dnia bez śmiecenia, 11 maja 2013 r. od godz. 10.00-13.00 w Muzeum Ustrońskim, przy ul. Hutniczej 3 w Ustroniu. Warsztaty dedykowane będą zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych mieszkańców Ustronia.

Farm Frites Poland

 

Projekt „Drzewko za makulaturę”
W tym roku Farm Frites Poland S.A. po raz pierwszy partneruje akcji „Dzień Ziemi – drzewko za makulaturę” prowadzonej przez Prasę Bałtycką od kwietnia 2008 r.
Głównym celem akcji jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie i znaczenia ekosystemu dla jakości życia człowieka. W ramach tej akcji na łamach Dziennika Bałtyckiego drukowane są artykuły edukacyjne, promujące pozytywne wzorce i upowszechniające dobre praktyki. Uzupełnieniem jest obecność tematyki ekologicznej w serwisach internetowych: naszemiasto.pl, polskatimes.pl, dziennikbaltycki.pl.
Akcja będzie odbywać się w kwietniu i mają w wielu mniejszych i większych miastach regionu pomorskiego, w tym 11 maja w Lęborku. Tego dnia każdy, kto przyniesie 5 kg makulatury otrzyma sadzonkę. W tym roku przygotowano sadzonki sosny, świerku, jodły, daglezji, jabłoni i gruszy.
Efektem poprzednich akcji Drzewko za makulaturę w województwie pomorskim jest:
118 120 rozdanych drzewek
514 ton zebranej makulatury

Zakład Komunalny Olsztyn

 

W ramach akcji „Dzień bez śmiecenia” – pod hasłem przewodnim „Nie zostawiaj po sobie śladu” w dniach 7-27 maja zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne „Nie zostawiaj po sobie śladu!”.
Ponad to zostaną wysłane kartki elektroniczne do przedszkoli, szkół, gimnazjów, a także dla zainteresowanych placówek przedszkolnych, szkolnych oraz innych zainteresowanych podmiotów jest możliwość udziału w:
1. Zajęciach edukacyjnych „Porozmawiajmy o … odpadach”,
2. Programie edukacyjnym „Podaruj Drugie Życie Odpadom” – program dla przedszkoli,
3. Programie edukacyjnym „Środowisko zyskuje, gdy Ty segregujesz” – program dla klas IV-VI szkół podstawowych,
4. Wycieczki po Dziale Odzysku i Recyklingu.

EKO-REGION Sp. z o. o. z/s w Bełchatowie

 

Zbiórka zużytych baterii oraz spotkania ekologiczne z dziatwą przedszkolną i szkolną „EKO-REGION” Bełchatów.
W ostatni piątek kwietnia na miejskim placu w Bełchatowie odbyła się zbiórka zużytych baterii pod hasłem „1 bateria = skażenie 400 litrów wody. Możesz temu zapobiec”. Zbiórka została zorganizowana przez Spółkę „EKO – REGION” Bełchatów w ramach obchodów I Bełchatowskiego Dnia Ziemi i Wody. Tego dnia Bełchatowianie, uczniowie szkół i ich rodzice dowiedzieli się jak postępować z odpadami niebezpiecznymi, a szczególnie z zużytymi bateriami.
Hasło tegorocznej akcji „Dzień bez śmiecenia’’ z naciskiem na segregację u źródła jako sposobem na prowadzenie właściwej gospodarki odpadami doskonale wpisało się w dalszą promocję zachowań proekologicznych wśród mieszkańców Bełchatowa. Podczas trwania zbiórki baterii zachęcano do segregowania odpadów w każdym miejscu, w szkole, w pracy, w domu. Dla wszystkich czekały kolorowe zakładki do książek o treści „Postępuj prawidłowo z odpadami” i „Zrób wszystko, by chronić środowisko”.
Ukoronowaniem zbiórki – zebrano około 45 kg zużytych baterii – było rozlosowanie wśród oddających baterie cennych nagród, w tym głównej nagrody – zabawki, kolorowej śmieciarki.
Odbyte przed 11 maja przez przedstawicieli Spółki spotkania ekologiczne w szkołach i przedszkolach stały się też wspaniałą okazją, aby zachęcić wszystkich poprzez zabawę, konkursy, happeningi do aktywnego udziału w obchodach siódmej edycji akcji „Dzień bez śmiecenia”. Uczestniczący w spotkaniach przedszkolaki i uczniowie wynieśli wiedzę na temat właściwych zakupów i selektywnej zbiórki, i w jakim stopniu poprzez swoje indywidualne działania mogą zadbać o środowisko.

Bricomarche

 

Do akcji Dzień Bez Śmiecenia włącza się sieć sklepów Bricomarche. Z tej okazji sklepy Bricomarche będą zachęcały klientów do zwrotu zużytych baterii. Dodatkowo wśród sklepów zostanie rozesłana okolicznościowa kartka, która pojawi się także na stronie sieci – www.bricomarche.pl

First Recycling Sp. z o.o.

 

W ramach akcji firma planuje przeprowadzić szkolenie dla pracowników biurowych z terenu całej Polski dotyczące postępowania z surowcami, możliwościami ich zagospodarowania oraz wymiernych korzyści dla środowiska i dla nas samych.
Plakaty edukacyjne zostaną wywieszone i przekazane pracownikom produkcyjnym.
Dodatkowo zorganizowana zostanie akcja zbierania nakrętek po napojach na rzecz stowarzyszenia „Dać siebie innym”.

Nestle Polska

 

Nestle Polska jak co roku aktywnie włącza się w Dzień Bez Śmiecenia. W tym roku w intranecie oraz na tablicach ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych zostanie umieszczona informacja. Kartkę otrzymają wszyscy pracownicy, również media zostaną poinformowane o obchodach tego dnia. Łącznie weźmie w nich udział ponad 3 000 osób.

ZUO Elbląg

 

VI Elbląskie Dni Recyklingu
W ramach Dni Recyklingu odbędzie się festyn rodzinny w dniu 18 maja w Elblągu, na placu Kazimierza Jagiellończyka, a przewodnim motywem będzie Zamień odpady na nagrody! – którymi będą sadzonki krzewów, kwiatów, ziół oraz zabawki, gry edukacyjne i gadżety ekologiczne. Zapewniona jest również oprawa artystyczna przez dzieci i młodzież z placówek szkolno-oświatowych z terenu Elbląga i okolic.

majOSTaszki Ostrów Wlkp.

 

Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. wspólnie z gminą Miasto Ostrów Wielkopolski jest organizatorem V Konkursu Ekologicznego majOSTaszkowego pod hasłem „Chrońmy naturę – zbierajmy puszki, kartoniki i makulaturę!” skierowanego do wszystkich mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego oraz dzieci i młodzieży z ostrowskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych. Roztrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas Festynu Miejskiego dnia 11 maja, czyli w Dzień bez Śmiecenia.
Akcja Dzień bez Śmiecenia jest promowana również podczas innych wydarzeń organizowanych w maju na terenie Ostrowa, promując hasło „O śmieceniu świadomie i z głową”.

PGK Sp. z o.o. w Słupsku

 

Pozbądź się zużytego sprzętu i makulatury w „Dniu bez śmiecenia”11 maja kolejny raz obchodzić będziemy „Dzień bez śmiecenia”. Z jego okazji Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku oraz Urząd Miejski w Słupsku, pod patronatem Prezydenta Miasta Słupska, ponownie organizują akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz makulatury. Odpady będzie można wymienić na rośliny balkonowe, a także do przydomowego ogrodu. Koordynatorem „Dnia bez śmiecenia” w Polsce jest Rekopol Organizacja Odzysku S.A.

Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady, lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.

Kolejnym celem akcji, związanym ze zbiórką makulatury, jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Na co dzień tego typu odpady można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w kilkudziesięciu punktach na terenie Słupska i regionu. Zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane.

Swedwood Poland Sp. z o.o.

 

Swedwood Poland Sp. z o.o. kładzie duży nacisk na bezpieczną pracę oraz ciągłe podnoszenie świadomości ekologicznej swoich pracowników.W związku z tym w najbliższy piatek, tj 10.05.2013 organizuje wielowymiarową akcje: DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA połączony z DNIEM BEZ ŚMIECENIA w oddziałach Swedwood Resko i Goleniów. Akcji będą towarzyszyć liczne zabawy oraz praktyczne zajęcia.

W Swedwood Resko oraz Goleniow, na wydzielonych stanowiskach będzie można uzyskać wiedzę z pierwszej pomocy, zasad gaszenia pożarów, prawidłowego użycia gaśnic. Przewidziany jest również qiuz BHP oraz konkursy środowiskowe- krzyżówka środowiskowa, zgniatanie puszek i butelek PET na czas, bieg segregacja odpadów. Dla wszystkich uczestników przewidziany jest zdrowy poczęstunek.

Podobnie jak w zeszłym roku, również i tym razem towarzyszą nam firmy Stena Recycling oraz Rekopol, które ufundowały liczne nagrody i gadżety. Na specjalnie przygotowanym stoisku, przedstawiciele Stena Recycling odpowiedzą na wszystkie pytania odnośnie gospodarowania odpadami zarówno w domu jak i pracy. Również firmy: Horus i Supon będą wspierać akcję swoją wiedzą z zakresu PPOŻ oraz stosowania ochron indywidualnych.

Już teraz liczymy na duże zaangażowanie naszych pracowników i wspólną zabawę w bezpiecznej i przyjaznej naturze atmosferze.

MZK Leżajsk

 

Idea Dnia bez Śmiecenia będzie promowana podczas finału Rajdu Rowerowego i uroczystego zakończenia XI edycji konkursu „Z ekologią na Ty – zbieramy surowce wtórne chroniąc środowisko naturalne człowieka” w dniach 23-24 maja w Leżajsku. Ideą konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży selektywnej idei segregacji surowców wtórnych w domach i szkołach. Konkurs polegał na zbiórce surowców wtórnych w szkołach przez cały rok, do maja 2013. Dla najbardziej zaangażowanych zbierający przewidziano ciekawe nagrody.

Biedronka i Kompania Piwowarska – „Zgrani z naturą”

 

9. i 10. maja sieć sklepów Biedronka i Kompania Piwowarska po raz trzeci zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Zgrani z naturą”. W tym roku okazją do zbierania surowców wtórnych będą obchody „Dnia bez śmiecenia”. Podczas ubiegłorocznej edycji, przeprowadzonej w 12 polskich miastach, udało się zgromadzić ponad 7,5 tony surowców wtórnych.
W najbliższy piątek i sobotę każdy, kto w godzinach od 10.00 do 18.00 przyniesie minimum 5 szklanych lub aluminiowych opakowań do wybranych sklepów Biedronka, dostanie w zamian sadzonkę goździków. Otrzyma także informacje, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady. W akcji biorą udział placówki w Koszalinie, Pruszczu Gdańskim, Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Tychach, Kielcach, Krakowie, Lublinie i Pabianicach.
– Po raz kolejny zaangażowaliśmy się w akcję zbiórek surowców wtórnych, gdyż mamy świadomość, jak ważną rolę odgrywa edukacja i promowanie proekologicznego zachowania. Poprzez organizację akcji „Zgrani z naturą”, staramy się przekonać naszych klientów, że dzięki segregacji odpadów, ograniczaniu zużycia wody i prądu czy korzystaniu z wielorazowych toreb mogą oni pozytywnie wpływać na środowisko naturalne – mówi Sylwia Krzyżycka, Dyrektor Działu Kontroli Jakości i Ochrony Środowiska.
Podczas dwóch poprzednich edycji, udało się zebrać łącznie 17 tysięcy kilogramów szkła i prawie 600 kilogramów aluminium. Każdorazowo w akcji udział brało kilka tysięcy osób, którym rozdano prawie 18 tysięcy toreb „eco”. W 2013 roku najwięcej szkła zebrali mieszkańcy Białegostoku, a aluminium – mieszkańcy Płocka.
– Od ponad siedmiu lat prowadzimy w Kompanii Piwowarskiej program edukacji ekologicznej „Zgrani z naturą”, w ramach którego zachęcamy między innymi pracowników i ich rodziny do działań na rzecz ochrony środowiska w ich najbliższym otoczeniu. Cieszymy się tym bardziej, że z roku na rok działamy w coraz szerszej koalicji i docieramy z edukacją do coraz większej grupy osób w całym kraju – mówi Katarzyna Wilczewska, kierownik ds. public affairs w Kompanii Piwowarskiej.
Zbiórka zbiega się w czasie z „Dniem bez śmiecenia”, który jest inicjatywą młodzieży z kilkunastu krajów Europy i został zainicjowany na międzynarodowym spotkaniu Europejskiego Ekoparlamentu Młodzieży. W Polsce działania związane z obchodami koordynuje Organizacja Odzysku Rekopol, który jest jednocześnie partnerem akcji „Zgrani z naturą”.
Akcja Zgrani z naturą odbędzie się na terenie poniższych sklepów sieci Biedronka:

miasta adres
Pruszcz Gdański ul. Dobrowolskiego 2
Poznań ul. Bobrzańska 13
Koszalin ul. Poprzeczna 1
Szczecin ul. Janickiego 24
Kielce Al. Solidarności 20
Kraków ul. Łużycka 43F
Lublin ul. Magnoliowa 1
Tychy ul. M. Kopernika 28
Pabianice ul. Łaska 23/25
Wrocław Aleja Armii Krajowej 37
Warszawa ul. Warszawska 42
Białystok ul. Radzymińska 12

Elektrobudowa S.A. – „Ekozakręceni”

 

Akcja z okazji 11 maja Dnia bez Śmiecenia w firmie Elektrobudowa S.A.
W ramach akcji w firmie został zorganizowany konkurs – pracownicy firmy wraz z rodzinami zostali zachęceni do zrobienia rachunku sumienia ze swoich „ekodziałań”. Za spojrzenie na dotychczasowe osiągnięcia, niedociągnięcia oraz plany i opisanie ich – przewidziano nagrody dla autorów najciekawszych (w formie i treści) pomysłów.
Swoje zwierzenia można zawrzeć w trzech kategoriach moje „ekosukcesy”, moje „ekogrzechy” i moje „ekoplany” na najbliższe miesiące.
Konkurs dedykowany jest całym rodzinom, prace mogą być w formie filmiku, prezentacji, opisu, rysunku bądź w każdej innej. Inwencja należy do uczestników. Najlepsze prace zostaną nagrodzone ekogadżetami.

KRIS – zbiórka zużytych materiałów eksploatacyjnych

 

Firma KRIS zaprasza do wspierania tegorocznej akcji „ Dzień bez śmiecenia”!
11 maja 2014 to Dzień bez śmiecenia / World non-waste Day – międzynarodowe przedsięwzięcie ekologiczne, koordynowane i sponsorowane w Polsce przez Rekopol Organizację Odzysku S.A. „Daj odpadom drugą szansę!” – hasło tegorocznej ósmej edycji kampanii motywuje do selektywnej zbiórki odpadów, która umożliwia ich dalszy recykling.
Firma KRIS jako Partner Akcji, zachęca do gromadzenia zużytych materiałów eksploatacyjnych. Prowadzimy skup pustych tuszy i tonerów, które następnie w zorganizowanych warunkach podlegają odzyskowi i są przetwarzane w pełnowartościowe materiały drukujące.
Posiadamy niezbędną dokumentację, umożliwiającą prowadzenie tego typu działalności:
Certyfikat ISO na Zarządzanie Recyklingiem oraz pozwolenie na gospodarowanie odpadami o kodach: 160216 i 080318. Każdorazowy odbiór odpadu kwitujemy Kartą Przekazania Odpadu.
Naszym celem jest minimalizacja ilości kartridży, trafiających na zbiorcze wysypiska śmieci, gdzie ich rozkład trwa nawet 800 lat. Aktualnie liczba takich odpadów wynosi ponad 300 milionów na całym świecie , zatem mało kto daje zużytym tonerom drugą szansę. Tymczasem kartridż nie jest produktem jednorazowego użytku- aż 95 % pustego kartridża może być wykorzystana ponownie, a refabrykacja powoduje ok. 60 % mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż produkcja nowych materiałów eksploatacyjnych, ponieważ wymaga mniejszych nakładów energii, surowców i wody.
Zapraszamy Państwa do udziału w tegorocznej kampanii „Dzień bez śmiecenia”.
Gromadząc oraz przekazując nam puste tusze i tonery spełniacie Państwo prawny obowiązek, a jednocześnie prezentujecie postawę proekologiczną. Współpracując z nami w zakresie skupu, można wiele zyskać. Zapewniamy bezpłatne dostarczenie materiałów promocyjnych, takich jak: plakaty, ulotki oraz specjalne pojemniki do gromadzenia zużytych tuszy i tonerów. Prosimy rozdysponować otrzymane materiały marketingowe w wybranym miejscu. Skup zgromadzony w ramach akcji będzie rozliczany zgodnie z obowiązującym cennikiem skupu dla Partnerów. Próbując wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom, zapewniamy wsparcie w zakresie logistyki oraz organizacji wysyłek. Prosimy o kontakt po zapełnieniu się pojemnika.
W razie jakichkolwiek pytań, dział recyklingu służy pomocą:
Marta Gleba tel. 517 919 520 mgleba@expression.pl

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku oraz miasto Słupsk – zbiórka odpadów

 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku oraz miasto Słupsk jak co roku włączają się w koordynowany przez REKOPOL Organizację Odzysku S.A. Dzień Bez Śmiecenia. Mieszkańcy Słupska i regionu będą mogli z tej okazji pozbyć się elektrośmieci oraz makulatury, a w zamian otrzymają sadzonki roślin. Dzień Bez Śmiecenia w Słupsku odbędzie się 10 maja, natomiast dzień później zapraszamy wszystkich do Krępy Słupskiej.
10 maja w PSZOK-u „Bałtycka EkoPrzystań”, zlokalizowanym w Słupsku na terenie bazy PGK przy ul. Bałtyckiej 11A, zorganizowana zostanie główna część obchodów Dnia Bez Śmiecenia. W godz. od 10:00 do 14:00 wszyscy mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny, baterie oraz makulaturę. W zamian pracownicy PGK oraz Urzędu Miejskiego w Słupsku wręczać będą sadzonki roślin – od kwiatów, przez krzewy ozdobne, aż do drzewek owocowych. Nie zabraknie również gadżetów PGK oraz REKOPOL-u dla najmłodszych ekologów. Ponadto za pozostawiony zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będziemy rozdawać kupony, biorące udział w konkursie Elektrogratka, w którym można wygrać nowe urządzenia RTV i AGD.
W ubiegłym roku słupszczanie do punktu przy ul. Bałtyckiej przywieźli tego dnia aż 4880 kg elektroodpadów oraz 1760 kg makulatury. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę fakt, że dwa tygodnie wcześniej podczas zbiórki ZSEE dla „Budowlanki” w kontenerach znalazło się kolejne 2,5 tony odpadów.
11 maja – czyli w dokładnym terminie ogólnopolskiego Dnia Bez Śmiecenia – nasze Przedsiębiorstwo wybierze się ze swoją zbiórką do Krępy Słupskiej, gdzie na terenie parku przy pałacu odbywać się będzie rodzinny piknik ekologiczny „Bliżej natury”. W otoczeniu wielu towarzyszących wydarzeń z zakresu ochrony i dbałości o środowisko, zachęcimy mieszkańców Krępy oraz regionu do pozbycia się zalegającego nierzadko miesiącami zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dla uczestników akcji przygotujemy kwiaty, a także kupony konkursowe, które wezmą udział w losowaniu nagród podczas pikniku. Do wygrania będą atrakcyjne gadżety ekologiczne!

Ostrów Wielkopolski – majOSTaszki

 

Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. wspólnie z gminą Miasto Ostrów Wielkopolski jest organizatorem VI Konkursu Ekologicznego majOSTaszkowego pod hasłem „Segregowanie to surowców oszczędzanie!” skierowanego do wszystkich mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego oraz dzieci i młodzieży z ostrowskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych. Podczas akcji zbierane będą kartoniki po sokach i mleku, płyty CD/DVD, makulatura. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród dla uczestnika, który zbierze najwięcej odpadów- nastąpi podczas Festynu Miejskiego dnia 10 maja.

Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Elblągu – VII Elbląskie Dni Recyklingu

 

Festyn rodzinny odbędzie się w dniu 17 maja 2014 r. w Elblągu na Placu Kazimierza Jagiellończyka i jego motywem przewodnim będzie „Zamień odpady na nagrody” – którymi będą sadzonki krzewów, kwiatów, ziół oraz zabawki, gry edukacyjne i gadżety ekologiczne. Zapewniona jest również oprawa artystyczna przez dzieci i młodzież z placówek szkolno-oświatowych z terenu Elbląga i okolic. Dodatkowymi wydarzeniami są zajęcia z edukacji ekologicznej organizowane przez ZUO Elbląg. W poprzedniej edycji zbiórki surowców wtórnych udało się zebrać aż 20.840 kg odpadów.

Olsztyński Zakład Komunalny sp. z o.o. – zajęcia edukacyjne „Daj odpadom szansę!”

 

W ramach akcji „Dzień bez śmiecenia” – pod hasłem przewodnim „Daj odpadom drugą szansę!” w dniach 12-30 maja 2014 r. zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne „Daj odpadom szansę!”.Ponadto zostaną wysłane kartki elektroniczne do przedszkoli, szkół, gimnazjów oraz innych placówek/jednostek współpracujących z Olsztyńskim Zakładem Komunalnym sp. z o.o. w zakresie edukacji ekologicznej.

Dla zainteresowanych placówek przedszkolnych, szkolnych oraz innych zainteresowanych podmiotów jest możliwość udziału w:

 • Zajęciach edukacyjnych „Porozmawiajmy o … odpadach”,
 • Programie edukacyjnym „Podaruj Drugie Życie Odpadom” – program dla przedszkoli,
 • Programie edukacyjnym „Olsztyńskie Pięciolatki Segregują Odpadki” – program dla przedszkoli,
 • Wycieczce połączonej z zajęciami edukacyjnymi w Olsztyńskim Zakładzie Komunalnym sp. z o.o.

 

Powiat Staszowski – VII Piknik Ekologiczny

 

31 maja 2014 roku w Łubnicach zorganizowany będzie w ramach Akcji Dzień Bez Śmiecenia VII Piknik Ekologiczny. Projekt stanowi kontynuacje działań edukacyjnych realizowanych od marca 2007r. przez Starostwo Powiatowe w Staszowie, EKOPOL-Ż  Sp. z o.o. oraz Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie.Tegoroczna, VII edycja Pikniku, decyzją Organizatorów połączona została z promocją obowiązków wynikających z zapisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, zarówno dla samej gminy jak i jej mieszkańców.

Powiat staszowski jest liderem i prekursorem działań edukacyjnych oraz wspierającym różnego rodzaju inwestycje proekologiczne. Starostwo Powiatowe, postanowiło już kolejny raz przyznać wybranym przedsiębiorcom, realizującym różnego rodzaju działania proekologiczne tytuł LIDERA EKOLOGII POWIATU STASZOWSKIEGO.

Plenerowa akcja informacyjno – promocyjna –  VII Pikniku Ekologicznego Powiatu Staszowskiego 

VII PIKNIK EKOLOGICZNY POWIATU STASZOWSKIEGO – 31 maj  2014 r. posłuży informowaniu lokalnej społeczności o zmianach zachodzących w gospodarce odpadami na terenie naszego powiatu,  jak i rozstrzygnięciu  konkursów dla placówek edukacyjnych. Więcej informacji o konkursach, wraz z załącznikami i Regulaminem na stronach gmin powiatu staszowskiego.

W ramach akcji przeprowadzone zostaną, wzorem lat ubiegłych:

 • konkursy dotyczące tematyki związanej z ekologią, a przede wszystkim z gospodarką odpadami i selektywną zbiórką,
 • udostępnienie materiałów informacyjnych dotyczących istoty segregacji odpadów oraz systemu prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów na terenie powiatu,
 • sprzedaż / dystrybucja worków do selektywnej zbiórki odpadów.

 

STENA Recycling i IKEA – Rodzinny piknik ekologiczny w Gdańsku

 

Organizatorzy serdecznie zapraszają na Rodzinny piknik ekologiczny do Parku Handlowego Matarnia, przed sklepem IKEA, ul. Złota Karczma 26 w Gdańsku. Wszyscy, którzy tego dnia przyniosą na piknik odpady do przetworzenia (zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, makulaturę, tworzywa sztuczne, szkło) dostaną sadzonki wiosennych roślin. Uwaga! Jest ich 1000 sztuk – dlatego kto pierwszy ten lepszy! Oprócz sadzonek gwarantowana wspaniała zabawa, ciekawe doświadczenia i wiele ekologicznych gadżetów. Zapraszamy do eko-laboratorium dla dzieci i rodziców: będzie można nauczyć się oczyszczać wodę, zobaczyć jak z roweru zrobić elektrownię, a także pobawić się w łowienie ryb z oceanu, w hydrostół, ekokręgle, memorecykling.REGULAMIN Zbiórki surowców wtórnych i elektroodpadów w IKEA Gdańsk:

 1. Organizatorem projektu jest IKEA Gdańsk, Park Handlowy Matarnia oraz Stena Recycling.
 2. Celem zbiórki jest aktywowanie społeczności lokalnej i promowanie właściwej postawy sprzyjającej trosce o środowisko, a w szczególności nawyku selektywnej zbiórki surowców wtórnych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
 3. Projekt adresowany jest do klientów Parku Handlowego Matarnia oraz IKEA Gdańsk.
 4. Projekt przeprowadzony zostanie na terenie IKEA Gdańsk w Gdańsku przy ul. Złota Karczma 26 dnia 10.05.2014 w godzinach 10:00–18:00.
 5. Projekt polega na zbiórce surowców wtórnych: makulatury, opakowań szklanych, puszek, aluminiowych, butelek PET, elektroodpadów, świetlówek kompaktowych oraz baterii i akumulatorów, za które oddający otrzymują sadzonki roślin.

 

Każda osoba, która w czasie trwania akcji dostarczy:

 • 1 szt. Sprzętu elektrycznego o wadze powyżej 5 kg,
 • drobny sprzęt elektryczny o łącznej wadze minimalnej 5 kg,
 • oraz za każde przyniesione:
 • 5 kg makulatury,
 • 15 szt. opakowań szklanych,
 • 15 szt. puszek aluminiowych,
 • 15 szt. butelek PET,
 • 15 szt. baterii i akumulatorów przenośnych
 • 5 szt. Świetlówek energooszczędnych

otrzyma 1 szt. sadzonki rośliny.

Bricomarché – zbiórka baterii

 

11 maja, Dzień Bez Śmiecenia, jest doskonałą okazją do podjęcia działań na rzecz czystego środowiska. W sklepach Bricomarché przez cały rok można zwrócić zużyte baterie. Szczególnie zachęcamy wszystkich do ich zwrotu do 16 maja i do włączenia się tym samym w tegoroczną edycję akcji. Promujemy też selektywne zbieranie śmieci w domu, aby mogły trafić do recyklingu.Organizator akcji, Rekopol Organizacja Odzysku S.A, przypomina, że odpady to wartościowe surowce, których nie powinniśmy marnować. Hasło tegorocznej kampanii, Daj odpadom drugą szansę!,  zachęca do segregacji odpadów, aby mogły trafić do recyklingu. Selekcja śmieci nie musi być uciążliwa – obecnie na rynku można kupić specjalne kosze, które ułatwiają to zadanie. Dodatkowo wśród sklepów została rozesłana okolicznościowa kartka, która pojawiła się także na stronie sieci – www.bricomarche.pl

Bricomarche obchodzi Dzień Bez Śmiecenia

 

11 maja, Dzień Bez Śmiecenia, to doskonała okazja, aby każdy z nas podjął działania na rzecz czystego środowiska. Z okazji tego święta ekologicznego Centrala sieci Bricomarche przygotowała dla wszystkich pracowników sklepów Bricomarche ekozadanie polegające na poprawnym przyporządkowaniu wybranych odpadów do odpowiednich koszy. Dzięki niemu każdy może się sprawdzić i naprawić popełniane przez siebie błędy.

Do wszystkich sklepów została rozesłana kartka na Dzień Bez Śmiecenia oraz informacja, która pojawiła się także wraz z krótką informacją dot. Dnia bez Śmiecenia na stronie sieci – www.bricomarche.pl

Poza tym w sklepach Bricomarche przez cały rok można zwrócić zużyte baterie, żarówki oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny (1za1). Zachęcamy wszystkich klientów sklepu do ich zwrotu do dnia 15 maja oraz do włączenia się tym samym w tegoroczną edycję akcji pod hasłem ”Stawiam na jakość. Sprawdzam!”. Tym samym chcemy zachęcić do segregacji odpadów oraz do wyeliminowania błędów popełnianych podczas segregacji.

ECO PASSION by EXPRESSION obchodzi Dzień Bez Śmiecenia

 

Wszyscy klienci EXPRESSSION otrzymali informację o obchodach DbŚ, informacja ta została również umieszczona na stronie internetowej www.eco.expression.pl.

W informacji zawarte są szczegółowe informacji dotyczące segregacji odpadów w tym przypadku są to zużyte tusze i tonery do urządzeń drukujących. Zamiarem organizatorów jest zwiększenie świadomości wśród Klientów, iż są to materiały, które zgodnie z prawem nie mogą być wyrzucane do śmieci, tylko powinny być oddawane wyspecjalizowanym firmom do utylizacji. Hasło „Stawiam na jakość. Sprawdzam!”

tegorocznego Dnia bez Śmiecenia odnosi się również do całego procesu przygotowania przesyłek z zużytymi kartridżami tj. Oddzielanie kaset oryginalnych lub uszkodzonych; odpowiedniego pakowania i zabezpieczenia tonerów.

Festyn miejski majOSTaszki pod hasłem Dnia Bez Śmiecenia

 

Jak co roku podczas majowej kampanii ekologicznej Spółka będzie promować akcję DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA, która już na stałe wpisała się w kalendarz imprez.

Już po raz siódmy Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. wspólnie z Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski organizuje dla wszystkich mieszkańców oraz dzieci i młodzieży z ostrowskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych ekologiczny konkurs pod hasłem „Nasze miasto szanujesz, gdy odpady segregujesz”. Podczas tegorocznej akcji uczestnicy będą zbierać surowce wtórne tj. kartoniki po sokach i mleku, płyty CD/DVD oraz makulaturę.

Potwierdzeniem uczestnictwa w konkursie indywidualnym będzie dostarczenie zebranych odpadów do Parku Miejskiego podczas Festynu Rodzinnego majOSTaszki, na stanowisko organizatora, w dniu 9 maja 2015r. oraz wypełnienie kuponu konkursowego, które następnie biorą udział w losowaniu nagród:
Podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się podczas tegorocznego oraz Festynu Miejskiego majOSTaszki 9 maja 2015r. na scenie głównej.

PGK Słupsk – zbiórka w PSZOKU

 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku oraz Miasto Słupsk po raz piąty organizują akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz makulatury. Odpady będzie można w sobotę w PSZOK Bałtycka EkoPrzystań wymienić na rośliny balkonowe i ogrodowe.

Każdy, kto w sobotę – 9 maja br, w godz. od 10:00 do 14:00 odda w PSZOK Bałtycka EkoPrzystań przy Zakładzie Robót Porządkowych PGK przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny lub makulaturę, otrzyma sadzonki roślin. W tym roku będą to m.in.: goździki, bratki, trzmieliny, tuje, eszewerie, żagwiny, jałowce. Dla najmłodszych ekologów, którzy włączą się w akcję ze swoimi rodzicami. Tegoroczny
Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady, lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.
Kolejnym celem akcji, związanym ze zbiórką makulatury, jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Na co dzień tego typu odpady można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w punktach na terenie Słupska. Zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane.

Fundacja im. Heinricha Bölla i Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A – Piknik Naukowy

 

Zapraszamy na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik organizowany 9 maja 2015 w Warszawie na Stadionie Narodowym w godzinach 11.00-20.00.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Co roku w uczestniczy w nim około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy.

W tym roku Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA jako organizacja partnerska Fundacji im. Heinricha Bölla będzie prowadzić działania edukacyjne w zakresie selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu na stoisku Ambasady Niemiec w namiocie A2. Wspólny piknik będzie inauguracją tegorocznego Dnia Bez Śmiecenia 11 Maja, który odbywa się pod hasłem „Stawiam na jakość. Sprawdzam!”. Przyjdź koniecznie i zobacz naszą tegoroczną wesołą kartkę zachęcającą do segregacji odpadów! Będziemy czekać z mnóstwem atrakcji, konkursów i supergadżetów!

Program stoiska w Namiocie A2 Ambasady Niemiec
9 maja 2015 r., godz. 11.00-20.00
Przez cały dzień atrakcje Fundacji im. Heinricha Bölla
– turniej pytań „GMO – fakty i mity”
– quiz „Ekoznaki”
– rebusy o energii odnawialnej
– pokaz mini-filmików ekologicznych i nagrań TED
Do wygrania gadżety Fundacji i zielona prasa!
11:00 -14:00 – Kształcenie na wesoło z REKOPOL Organizacją Odzysku Opakowań SA
– gry i puzzle o tematyce selektywnej zbiórki odpadów
– makiety recyklingowe – życie butelki PET
– prezentacje o segregacji śmieci
– konkursy – do wygrania zgniatarki do butelek!
– 11 maja Dzień Bez Śmiecenia – zobacz nową kartkę edukacyjną!
14:00 – 17:00 Edukacja z klimatem ze Strefą Zieleni
– eko-kolorowanki o tym, skąd się bierze prąd
– pokaz „jak bawić sie energią wiatru”
– wyścig małych żaglówek
– produkcja wiatraczków
– info-puzzle – czyli infografiki przedstawiające zaskakujące fakty nt. odnawialnych źródeł energii
– konkursy
17:00 – 20:00 Świadoma konsumpcja z Kooperatywą Spożywczą Dobrze
– informacje o miejskim ogrodnictwie
– gra instalacja dot. food miles (żywnościokilomaterów)
– materiały o jakości jedzenia w supermarketach
– ulotki o kooperatywach spożywczych
– odbijanie szablonów z hasłami dot. żywności lokalnej, sezonowej, sprawiedliwej (prosimy przynieść własne torby i koszulki itp.)

SULITECH Plastics Processing – konkurs

 

SULITECH Plastics Processing z okazji Dnia bez Śmiecenia organizuje konkurs na Facebooku.

Aby wziąć udział w przedsięwzięciu należy:
– wejść na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/smartecoway
– zamieścić na tablicy zdjęcie, obrazujące jak segregujesz odpady
– uzyskać jak największą liczbę polubień pod swoim wpisem.
Osoba, której komentarz zbierze najwięcej polubień otrzyma Ecorack – stojak/nosidło do segregacji pustych opakowań szklanych. Zdjęcia można wrzucać do północy, 11 maja.

Więcej informacji http://smarteco-shop.com/blog/dzie%C5%84-bez-%C5%9Bmiecenia-b9.html

WABCO – stawia na jakość!

 

W ramach obchodów 11 maja pracownicy firmy WABCO zapoznają się ponownie ze standardami selektywnej zbiórki odpadów w Gminie Wrocław.

Zostanie również sprawdzona jakość segregacji na terenie zakładu oraz przygotowana lista popełnianych błędów. Pracownicy zostaną poinformowani o popełnianych błędach i jeszcze raz przeszkoleni, a przy pojemnikach zawisną specjalne instrukcje dotyczące segregacji odpadów na terenie zakładu, taka informacja zostanie również umieszczona w intranecie.

Dla dzieci pracowników zostanie zorganizowany konkurs plastyczny dotyczący segregacji odpadów.

Coca-Cola HBC Polska – kampania dotycząca postępowania z elektroodpadami

 

Coca-Cola HBC Polska w dniach 25-29 maja organizuje zbiórkę elektroodpadów wśród pracowników.

Akcja obejmować będzie następujące elementy:
– zbiórkę elektroodpadów w 5 lokacjach na terenie całego kraju
– kampanię informacyjną dotyczącą postepowania z elektrodpadami
– kampanię plakatową informującą o zbiórce
– dystrybucję e-ulotek informujących o sposobie postępowania z odpadami.

COMPAL Electronics Europe na Dzień bez Śmiecenia

 

COMPAL Electronics Europe włącza się w obchody Dnia bez Śmiecenia organizując kampanię informacyjną wśród pracowników. W ramach akcji zorganizowany zostanie „Waste quiz” – warsztaty skierowane do wszystkich pracowników, gdzie poprzez sportową rywalizację firma będzie promować właściwe praktyki dotyczące selektywnej zbiórki odpadów.

ELEKTROBUDOWA SA w Katowicach – działania wśród Pracowników i ich rodzin

 

ELEKTROBUDOWA S.A. w Katowicach w ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia organizuje działania promujące selektywną zbiórkę odpadów. Ich adresatami będą pracownicy firmy wraz z rodzinami – łącznie około 80 osób.

Firma planuje zainicjować zabawę skierowaną do dzieci pracowników, polegającą na wykonaniu obrazków związanych z propagowaniem dobrych praktyk dotyczących tematyki segregowania odpadów. Prace dzieci zostaną opublikowane w gazetce firmowej „ELEKS”. Dodatkowo firma zaprosi dzieci przedszkolne i uczniów klas I-III na spektakl teatralny, podejmujący tematy ekologiczne.

Farm Frites Poland S.A. sprawdza wśród najmłodszych znajomość segregacji odpadów

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia pracownicy i kontrahenci Firmy otrzymają kartkę internetową zachęcającą do sprawdzenia czy poprawnie segregują odpady. Dla dzieci pracowników oraz zaprzyjaźnionych przedszkolaków zostanie zorganizowany konkurs plastyczny sprawdzający ich znajomość zasad segregacji odpadów.

Olsztyński Zakład Komunalny Sp. z o.o. – warsztaty „Stawiam na jakość. Sprawdzam!

 

W ramach akcji „Dzień bez Śmiecenia” w okresie od 11.05.2015 r. do 03.06.2015 r. zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne pod hasłem przewodnim akcji „Stawiam na jakość. Sprawdzam!”.

Ponadto zostaną wysłane kartki elektroniczne do przedszkoli, szkół, gimnazjów oraz innych placówek/jednostek współpracujących z Olsztyńskim Zakładem Komunalnym sp. z o.o. w zakresie edukacji ekologicznej.

Dla zainteresowanych placówek przedszkolnych, szkolnych oraz innych zainteresowanych podmiotów jest możliwość udziału w:

– Zajęciach edukacyjnych „Porozmawiajmy o … odpadach”,
– Programie edukacyjnym „Podaruj Drugie Życie Odpadom” – program dla przedszkoli,
– Programie edukacyjnym „Olsztyńskie Pięciolatki Segregują Odpadki” – program dla przedszkoli,
– Programie edukacyjnym „Papier, Plastik, Metal, Szkło – Posegreguj To” – program dla klas I-III szkół podstawowych,
– Wycieczce połączonej z zajęciami edukacyjnymi w Olsztyńskim Zakładzie Komunalnym sp. z o.o.

Straż Miejska w Zdzieszowicach – lekcja edukacyjna i sprzątanie terenów

 

W ramach 11 maja funkcjonariusze Straży Miejskiej ze Zdzieszowic przeprowadzą działania edukacyjne o prawidłowym gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi w sześciu szkołach podstawowych na terenie Gminy Zdzieszowice.

Uczniowie starszych klas szkół podstawowych (ok. 500 osób) wezmą udział w akcji „Sprzątanie terenów zielonych – Dzień bez Śmiecenia w Zdzieszowicach”. Od 10 do 12 maja codziennie uczniowie innej ze szkół podstawowych będą sprzątać wraz z nauczycielami, dyrekcją szkół, władzami miasta oraz radnymi i przewodniczącymi osiedli, tereny zielone znajdujące się na każdym z osiedli miasta Zdzieszowice. Po skończonej akcji odbędzie się ognisko.

Dzień bez Śmiecenia w Elektrobudowie S.A. w Katowicach

 

Firma Elektrobudowa S.A. w ramach Dnia bez Śmiecenia zorganizuje dla pracowników i ich rodzin (ok. 2 000 osób) konkurs, polegający na przygotowaniu z surowców wtórnych różnych prac (biżuterii, obrazów, rzeźb).

Informacje o Dniu bez Śmiecenia znajdą się także w firmowym newsletterze. Pracownicy będą mieli również okazję do sprawdzenia stanu swojej wiedzy – w tym celu zostanie im udostępniona specjalna ankieta. W firmowym magazynie będą także informacje dotyczące zasad prawidłowej segregacji odpadów oraz infografiki.

Piknik w Rzędowie

 

Na pikniku ekologicznym, organizowanym w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 13 maja zostanie rozstawione stoisko „Dnia bez Śmiecenia”. Na stoisku mieszkańcy będą mogli sprawdzić czy poprawnie segregują odpady, zgodnie z obowiązującym w gminie systemem selektywnej zbiórki. Odbędzie się także zbiórka surowców wtórnych. Każdy kto przyniesie zebrane przez siebie butelki PET, makulaturę, puszki aluminium – otrzyma eko-torbę.

„Nasze Ekologiczne Przedszkole” – konkurs

 

Firma AdLiner Sp. Z o.o. zorganizowała dla dzieci z przedszkoli na terenie całej Polski konkurs plastyczny. Patronat medialny objął Polsat JimJam, a Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. została jego sponsorem.

W ramach konkursu dzieciaki z surowców wtórnych tworzyły wymyślone przez siebie postacie – przyjaciół Gryzmołka („maskotki” JimJam). Prace zgłaszane były przez stronę internetową do 22 kwietnia. Następnie odbyło się głosowanie internautów. Spośród najwyżej ocenionych dzieł Jury konkursowe wybierze zwycięzcę. Finał odbędzie się 11 maja w Dzień bez Śmiecenia. Wyniki znaleźć będzie można na stronie www oraz na fanpage Dnia bez Śmiecenia w serwisie Facebook. Udział bierze ponad 600 przedszkoli z całej Polski.

Festyn „Radom Czyste Miasto”

 

W dniu 1 czerwca 2016 roku Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „RADKOM” organizuje festyn „Radom Czyste Miasto”. Impreza jest przygotowywana we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Podczas festynu, promowane będą właściwe postawy i zachowania środowiskowe w zakresie:

 • Utrzymania czystości w otoczeniu;
 • Segregowania odpadów;
 • Odzyskiwania surowców wtórnych;
 • Szacunek dla środowiska naturalnego i jego zasobów.

Zorganizowane zostaną m.in. edukacyjne happeningi ekologiczne, występy artystyczne oraz zbiórka surowców wtórnych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Za przyniesione surowce mieszkańcy otrzymają drobne upominki.

„majOSTaszki” w Ostrowie Wielkopolskim

 

Jak co roku podczas majowej kampanii ekologicznej Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. wspólnie z Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski będzie promować akcję „Dzień bez Śmiecenia”.

W ramach akcji firma zorganizuje dla wszystkich mieszkańców oraz dzieci i młodzieży z ostrowskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych ekologiczny konkurs pod hasłem „Ostrów odpady segreguje – środowiska nie truje”. Ponadto uczestnicy będą zbierać surowce wtórne tj. kartoniki po sokach i mleku, płyty CD/DVD oraz makulaturę.

Finał i podsumowanie konkursu, wraz z wręczeniem nagród, odbędzie się 7 maja podczas Festynu Miejskiego majOSTaszki na scenie głównej na terenie Zalewu Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim.

PGK Słupsk i zbiórka surowców

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku oraz Miasto Słupsk po raz szósty organizują akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz makulatury. Odpady będzie można wymienić na rośliny balkonowe, a także ogrodowe.

Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę na terenie PSZOK Bałtycka EkoPrzystań przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku.
Każdy, kto w sobotę – 14 maja br, w godz. od 10:00 do 14:00 odda w PSZOK przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny lub makulaturę, otrzyma sadzonki roślin. W tym roku będą to m.in.: celozje, begonie, pelargonie, niecierpki, tuje, jałowce, bukszpany.

Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady, lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej

 

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej uczestniczą w projekcie dotyczącym zagadnień związanych z ochroną środowiska i segregacją odpadów opakowaniowych. Podsumowanie ich działań odbędzie się w trakcie zebrania z rodzicami w Dzień bez Śmiecenia 11 maja. Przygotowane zostaną także transparenty i ulotki dotyczące problemu zwiększonej produkcji odpadów i wykorzystane podczas happeningu w gminie.

Zespół Szkół Nr 3 w Legionowie

 

W ramach kampanii Dzień bez Śmiecenia nauczyciele przyrody przeprowadzą zajęcia z uczniami szkoły podstawowej na temat odpowiedniej segregacji odpadów. Udział weźmie 187 uczniów.

Zespół Szkól integracyjnych Nr 1 w Białymstoku

 

W dniach 9-13 maja, uczniowie będą sprawdzać stan swojej wiedzy na temat kultury segregacji, przy pomocy ankiety na lekcjach chemii.

Od 25 kwietnia do końca maja będzie również trwał konkurs pod tytułem: “Upcycling – odpadowa biżuteria”. Pojawią się także plakaty propagujące ideę Dnia bez Śmiecenia w okolicach 11 maja.

Zespół Szkół w Pieszczu

 

W zespole szkół w Pieszczu odbędzie się wiele akcji dotyczących odpowiedniego postępowania z odpadami i segregacji. Od 4 do 11 maja w gimnazjum (w klasach I-III – 39 uczniów) oraz w szkole podstawowej (71 dzieci) nauczyciele przeprowadzą lekcje edukacyjne.

Odbędzie się także konkurs plastyczny pod hasłem „Śmieci segreguję i się dobrze czuję” oraz „Śmieciolandia”, które potrwają od 4 do 10 maja.

Ponadto dzieci będą miały okazję do sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce. W dniu 11 maja odbędzie się zbiórka odpadów połączona z bieżącą segregacją.

Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie

 

W ramach Dnia bez Śmiecenia uczniowie będą mogli rozwijać swoją kreatywność. Zorganizowany zostanie dla nich konkurs plastyczny, pt. „Drugie życie surowców wtórnych”, podczas którego nastolatkowie będą wykonywać m.in. przedmioty codziennego użytku oraz biżuterię.

Informacje o kampanii oraz plakaty na temat segregacji odpadów pojawią się także w budynku szkoły oraz stronie internetowej.

Dzień bez Śmiecenia w BRICOMARCHE

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia, do wszystkich pracowników MGI Polska oraz sklepów Bricomarche zostanie rozesłana e-kartka.

Dodatkowo dla pracowników sklepów zostanie zorganizowany konkurs z użyciem krzyżówek. W firmowym intranecie znajdą się informacje dotyczące recyklingu, opis 10 zasad kultury segregacji i porady dotyczące bycia eko-konsumentem.

FARM FRITES Poland obchodzi Dzień bez Śmiecenia

 

W tym roku z okazji Dnia bez Śmiecenia pracownicy i kontrahenci Farm Frites otrzymają elektroniczną e-kartkę. Zostanie ona także udostępniona na fanpage firmy w serwisie Facebook.

14 maja będzie miała miejsce akcja sprzątania brzegu Jeziora Lubowidzkiego, w którą zaangażowani będą pracownicy, rodziny oraz okoliczni mieszkańcy. Podczas wydarzenia zorganizowane będą konkursy edukacyjne z nagrodami eko. Więcej informacji

W okolicach 21 maja odbędzie się także zbiórka elektrośmieci wśród pracowników oraz mieszkańców Lęborka.

Dzień bez Śmiecenia w DIEHL

 

Firm DIEHL organizuje dla dzieci swoich pracowników konkurs dotyczący ponownego wykorzystania surowców wtórnych. Dzieciaki przygotowywać będą prace plastyczne w wybranej przez siebie formie.

Ponadto zorganizowany zostanie konkurs dla lokalnych szkół podstawowych. Konkurs polegał będzie na przygotowaniu krótkiego przedstawienia konkursowego, pt: „Nie śmiecimy – dbamy o środowisko naturalne”.

Dla uczestników i zwycięzców obu inicjatyw firma przygotowała atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz bony do wykorzystania w sklepach sportowych. Finał akcji planowany jest w dniu 31.05.2016r.

ZSP 3 w Kobyłce także świętuje Dzień bez Śmiecenia

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia do rodziców wszystkich uczniów zostanie rozesłana e-kartka (ok. 1 000 osób). Ponadto karta będzie umieszczona na stronie internetowej szkoły i będzie zachęcać do poszerzenia swojej wiedzy na temat prawidłowej segregacji odpadów.

Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej

 

Uczniowie gimnazjum z Białej Rawskiej także obchodzą Dzień bez Śmiecenia. Z tej okazji 11 maja na lekcjach biologii dowiedzą się więcej na temat prawidłowego postępowania z odpadami.

11 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ruścu

 

W ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia przeprowadzone zostaną lekcje edukacyjne. Rozesłana będzie także coroczna e-kartka.

Pepsi także świętuje Dzień bez Śmiecenia!

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia wszyscy pracownicy będą mogli poszerzyć swoją wiedze dotycząca prawidłowych zasad postępowania z odpadami. Wydrukowane zostaną infografiki i rozmieszczone na tablicach informacyjnych. Informacje na ten temat Dnia bez Śmiecenia znajdą się także w firmowym newsletterze.

Stare Miasto-Park – kampania edukacyjna

 

W ramach obchodów w Spółce Stare Miasto-Park na tablicy ogłoszeń, stronie internetowej oraz na profilu spółki w serwisie Facebook zostaną umieszczone materiały edukacyjne i plakat.

Idea Dnia bez Śmiecenia będzie także promowana podczas edukacji dzieci i młodzieży w szkołach z Gminy Leżajsk, Sieniawa, Tryńcza, Adamówka, Czarna. W miesiącu maju i czerwcu podczas lokalnych imprez i rodzinnych pikników przeprowadzona zostanie kampania edukacyjno – informującą pn.”Zgnieć Butelkę Bądź EKO”.

“Oddaj elektrośmieci – zasadź drzewo” w Gminie Linia

 

14 maja 2016 roku w ramach kampanii Dzień bez Śmiecenia Gmina Linia organizuje wraz z firmą odbierającą zbiórkę elektroodpadów pod nazwą “Oddaj elektrośmieci – zasadź drzewo”. Każdy kto w tym dniu przyniesie do oczyszczalni ścieków w Tłuczewie w godzinach 8-12 elektroodpady (RTV oraz AGD) otrzyma sadzonkę drzewa. Plakat dotyczący akcji.

Zespół Szkół w Barcinie

 

Oddziały przedszkolne (grupa 5-latków i 3-4 latków) mieszczące się przy Zespole Szkół im.
kawalerów Orderu Uśmiechu w Barcinie aktywnie wezmą udział w Dniu bez Śmiecenia.
W ramach akcji zorganizowane zostaną:
– poranne zabawy w przedszkolu przy użyciu zabawek wykonanych ze odpadów;
– zajęcia sportowe do których wykorzystane zostaną plastikowe butelki, puszki po napojach;
– zabawy posegreguj odpady(zajęcia pokazowe i praktyczne)
– wykonanie pracy plastycznej ( wyklejanie kuli ziemskiej korkami od butelek plastikowych- hasło “Szanuje więc segreguję”).


Tydzień bez śmiecenia w Cooper Standard Automotive Piotrków Sp. z o.o.

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia w firmie odbędzie się “Tydzień bez Śmiecenia”, podczas którego pracownikom przedstawione zostaną najważniejsze kwestie związane z prawidłowym postępowaniem z odpadami opakowaniowymi. Wykorzystane zostaną materiały pobrane ze strony Dnia bez Śmiecenia.

Straż Miejska w Zdzieszowicach – sprzątanie terenów

 

W ramach akcji, 16 maja wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Zdzieszowicach, funkcjonariusze Straży Miejskiej posprzątają teren Parku Zabaw i Wypoczynku, przypominając o konieczności dbania o środowisko naturalne. Ponadto przeprowadzona zostanie pogadanka edukacyjna i zorganizowane wspólne ognisko.


#ChceMiSie – konkurs dla szkół podstawowych i gimnazjów

 

Zachęcamy szkoły do udziału w konkursie organizowanym przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A.
Zasady:

1. Zgłoszenie szkoły na adres e-mail: edukacja@rekopol.pl

Zgłoszenie musi zawierać:

a. nazwę szkoły,
b. adres szkoły,
c. imię i nazwisko osoby zgłaszającej,
d. numer telefonu
e. adres e-mail osoby zgłaszającej,
f. proponowane działanie.

2. Przeprowadzenie w dniach 8-12 maja wybranego działania edukacyjnego na temat prawidłowych
zasad segregowania odpadów (przykładowy katalog działań: KLIKNIJ TUTAJ).

3. Przesłanie uzupełnionego podsumowania wraz ze zdjęciem z działania i napisem
#ChceMiSie i umieszczenie zdjęcia z hashtagiem #ChceMiSie w serwisie Facebook do 12 maja

Rozstrzygnięcie konkursu już 17 maja! Do wygrania zgniatarki, zestawy pojemników do segregacji odpadów w szkole, materiały edukacyjne i gadżety.

Szczegóły: http://www.rekopol.pl/chcemisie-konkurs-dla-szkol-podstawowych-i-gimnazjow-z-okazji-dnia-bez-smiecenia-zapraszamy/


#ChceMiSie – konkurs dla firm

 

Zachęcamy do pokazania jak świętujecie Dzień bez Śmiecenia w biurze. 11 maja wystarczy zrobić zdjęcie, otagować hashtagiem #ChceMiSie i wrzucić na firmowe konto firmy. Pokażcie jak segregujecie odpady w biurze i świętujecie Dzień bez Śmiecenia.
Do wygrania 3 zgniatarki ścienne i zestawy upominków od Rekopolu. Regulamin


Mieszkańcy bloku przy Hieronima

 

W ramach Dnia bez Śmiecenia, podobnie jak w roku ubiegłym, mieszkańcy posprzątają górkę przy ul. Ogińskiego na warszawskim Bródnie. Już 13 maja wspólnie z młodzieżą gimnazjalną będą dawać przykład jak prawidłowo dbać o „sąsiedzkie podwórko”.


PGK Radomsko – międzyszkolny konkurs „Zakręcony wąż”

 

11 maja odbędzie się finał międzyszkolnego konkursu na najdłuższego węża z zakrętek pn. „Zakręcony wąż”. W konkursie udział wzięło 15 szkół podstawowych (8 szkół z Radomska i 7 szkół z terenu gmin Radomsko, Masłowice i Gomunice). Finał będzie miał miejsce w Hali Sportowej przy Zespole Szkolno- Gimnazjalnym nr 4 w Radomsku. Uczestnicy konkursu będą mogli wziąć udział w zabawie polegającej na układaniu przestrzennej mozaiki z plastikowych zakrętek. Mozaiki będą zaprojektowane i wykonane przez uczniów, zaś motywem przewodnim będzie ochrona środowiska, segregacja odpadów, ekologiczny tryb życia. Nakrętki zostaną przekazane radomszczańskiemu Stowarzyszeniu Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych “Koniczynka”.
W tym dniu na młodzież czekać będą również gry i zabawy edukacyjne oraz koncert muzyczny.
PGK Sp. z o.o. włączając się w jego obchody pragnie uświadomić mieszkańcom Radomska i okolic, że przy niewielkim wysiłku i odrobinie chęci, segregując odpady wpływają na wizerunek najbliższego otoczenia oraz jakość życia przyszłych pokoleń
.


MZO Ostrów Wielkopolski – festyn MajOStaszki

 

W dniu 06 i 07 maja 2017 roku na terenie Ośrodka Sportowo- Rekreacyjnego Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowany zostanie
Festyn Miejski “MajOSTaszki 2017”. Jak co roku MZO Ostrów Wielkopolski do tematyki festynu włączy propagowanie akcji Dzień bez Śmiecenia i świadomego segregowania odpadówCooper-Standard Automotive Piotrków Sp. z o.o.

 

W ramach akcji w firmie na tablicach pojawią się informacje o akcji i promujące segregowanie odpadów, a dla pracowników przeprowadzone będą krótkie szkolenia edukacyjne.


Scania Polska

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia w firmowym newsletterze firmy znajdą się informacje na temat prawidłowej segregacji odpadów, zachęcające do świadomego zarządzania odpadami.


Farm Frites Poland

 

Farm Frites Poland także aktywnie włączy się w obchody Dnia bez Śmiecenia. 11 maja wszyscy pracownicy otrzymają informacje dotyczące akcji i ciekawostek na temat segregowania odpadów poprzez wewnętrzną pocztę, newsletter oraz profil firmy w serwisie Facebook.


Gmina i Miasto Mirosławiec

 

W ramach akcji wszyscy pracownicy urzędów prześlą znajomym, przyjaciołom i mieszkańcom gminy i miasta Mirosławiec elektroniczną kartkę.

Odbędą się także pogadanki edukacyjne w szkołach, festyny oraz warsztaty z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl.


Związek Międzygminny “Czysty Region” – „Wiosenne Dni Recykingu – Dzień bez Śmiecenia”

 

11 maja związek w gminie Izbicko zorganizuje “Wiosenne Dni Recyklingu – Dzień bez Śmiecenia”. W ramach akcji odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego i będą rozdawane sadzonki.
Na uczestników czekać będzie także stoisko informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców, a przy nim eko-zabawy dla najmłodszych oraz wystawa “Drugie życie elektro sprzętów”, na której podziwiać będzie można m.in. pufy wykonane z bębnów od pralki.

W dniu 16 maja natomiast odbędzie się współorganizowana przez związek akcja “Sprzątamy tereny zielone 2017” w gminie Zdzieszowice, podczas których przeprowadzone będą warsztaty edukacyjne dot. prawidłowej segregacji i wesprzemy zbiórkę odpadów.


Ardagh Glass w Gostyniu – edukacja gimnazjalistów

 

W dniach 9,10 i 11 maja zakład w Gostyniu odwiedzą uczniowie gimnazjum (6 klas). Nastolatkowie dowiedzą się więcej nie tylko o samej hucie i działalności, ale także wezmą udział w lekcji edukacyjnej. Odbędą się też krótkie quizy dotyczące segregowania odpadów.Warsztaty dla dzieci we Wrocławskich przedskolach

 

Na początku czerwca w kilku wrocławskich przedszkolach odbędą się edukacyjne warsztaty przeprowadzone przez mieszkankę Wrocławia. Więcej informacji wkrótcePGK Słupsk – sadzonki za odpady

 

13 maja na terenie Zakładu Robót Porządkowych, czyli PSZOK Bałtycka EkoPrzystań odbędzie się corocza impreza – zbiórka elektroodpadów i makulatury z kwiatkami i drzewkami w zamian. W tym roku do udziału, w ramach zintegrowanej edukacji ekologicznej miasta Słupska, PGK Słupsk zaprosiła wszystkie spółki miejskie i instytucje, tworząc wspólnie jeden duży piknik ekologiczny.


ZGIUK Lubań – warsztaty w szkołach i sprzątanie terenów

 

W dniu 11 maja 2017r. Z-ca Kierownika Wydziału Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich Damiana Fedczak w ramach obchodów Dnia Bez Śmiecenia odwiedzi uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu i przeprowadzi tam zajęcia edukacyjne pt.: „Zostań EcoBohateram”. Zajęcia mają na celu uświadomienie dzieciom celowości segregacji odpadów. Poprzez zabawę chcemy wykształcić wśród najmłodszych nawyk dbania o środowisko.

W ramach promocji Dnia Bez Śmiecenia Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu w dniu 11 maja 2017r. opublikuje
na swoich stronach internetowych www.zgiukluban.pl oraz www.facebook.com/zgiukluban elektroniczną kartkę #ChceMiSię.
Kartka zostanie również przesłana do zaprzyjaźnionych placówek edukacyjnych oraz jednostek samorządu terytorialnego obsługiwanych przez Spółkę.

W dniu 12 maja 2017r. Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu we współpracy z Zakładem Gospodarki i Usług Komunalnych
Sp. z o.o. w Lubaniu w ramach obchodów Dnia Bez Śmiecenia zorganizuje akcję pt.: „W zielonym krajobrazie”. W ramach podejmowanych działań zostanie posprzątana Dolina Gozdnicy, która zaliczana jest do tras turystycznych i miejsc cennych przyrodniczo na terenie Miasta Lubań.


Reckitt Benckiser Production (Poland) sp. z o.o. – konkurs dla pracowników

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia firma przygotowała dla pracowników fabryki akcję zbierania elektrośmieci połączoną z konkursem, w którym do wygrania są proekologiczne nagrody – ładowarki solarne do telefonów i sadzonki roślin. Zbiórka odbędzie się w dniach 8-11 maja 2017. Działanie ma na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej i zachęcenie do segregowania odpadów w domach.


#ChceMiSie – konkurs dla użytkowników Facebooka

 

W dniach 8-12 maja zrób sobie zdjęcie z napisem #ChceMiSie wstaw na fanpage akcji www.facebook.com/dzienbezsmiecenia wraz z hashtagiem #ChceMiSie i napisz gdzie i dlaczego dołączyłeś do naszej akcji.
Codziennie wygrywa jedna osoba. Do wygrania koszulki i zestaw eko-gadżetów. Regulamin


Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki Koło „Podlasie” w Siedlcach

 

14 maja o godzinie 10:00 na Placu Wolności odbędzie się „Piknik ekologiczny” z udziałem ZUO, Straży Pożarnej, przyrodników, leśników i innych grup. Wydarzenie odbywa się w ramach akcji IV Siedleckie Dni Drzewa pod hasłem: „Nowe Siedlce – Dzielnica Ogród” prowadzonej w dniach 12-16 maja. Dla uczestników przygotowano między innymi edukację ekologiczną związaną z Dniem bez Śmiecenia – segregacja odpadów, kompostowanie, ekologiczne zachowania i praktyki oraz drobne nagrody dla słuchaczy i uczestników quizów. Odbędzie się także pokaz i atrakcje przygotowane przez strażaków.


Tonsmeier Centrum Sp. z o.o.

 

11 maja teren sortowni Tonsmeier Centrum w Kutnie odwiedzi 33 uczniów klas III-VI ze Szkoły Podstawowej im. Bronisława Drzewieckiego w Kalenicach. Szkoła realizuje w tym roku szkolnym program edukacji ekologicznej „Las wokół nas” finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się jak poprawnie segregować odpady, jakich błędów unikać, na czym polega recykling i upcykling. Odbędzie się także finał zbiórki nakrętek i korków, którą uczniowie prowadzili przez ostatnie dwa tygodnie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni upomikami.


Gmina Wołomin

 

Czy mieszkańcy Gminy Wołomin prawidłowo segregują odpady?
Od 11 maja będą mogli się przekonać, a przy tym zgarnąć bilety do kina. Akcję nagradzania poprawnie segregujących mieszkańców rozpocznie Gmina Wołomin. Co miesiąc operator zbiórki oceniając zawartość odbieranych worków z posegregowanymi surowcami wtórnymi wytypuje nieruchomości zamieszkałe, z których odbierany systematycznie surowiec charakteryzuje się wyjątkową czystością i prawidłowością w zakresie kwalifikowania odpadów do poszczególnych grup surowców wtórnych. Następnie komisja złożona z pracowników Wydziału Ochrony Środowiska po otrzymaniu ww. listy w każdym miesiącu (począwszy od maja 2017r.) oraz uzyskaniu zgody właścicieli nieruchomości na udział w konkursie dokona kontroli zgłoszonych nieruchomości w celu weryfikacji znajomości zasad prowadzenia segregacji surowców wtórnych przez właścicieli wytypowanych nieruchomości. Nagrodą w konkursie jest podwójne zaproszenie do kina Helios w Wołominie, na dowolny seans filmowy.


ORLEN OIL

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia informacje o akcji i prawidłowych zasadach segregowania odpadów zostaną umieszczone w firmowym intranecie.


Mott MacDonald

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia dla pracowników przygotowana zostanie prezentacja dotycząca zasad segregowania odpadów. W prezentacji znajdą się informacje na temat rodzajów i umiejscowienia koszy na poszczególne odpady, a także co należy do nich wrzucać, a czego nie.
W czerwcu natomiast odbędzie się akcja sprzątania lasu nad Wisłą.


MGI Polska sp. z o.o.

 

MGI Polska z okazji Dnia bez Śmiecenia edukuje swoich pracowników. Kartka wraz z informacjami została przesłana do pracowników MGI Polska oraz umieszczona w intranecie sklepów Bricomarche. Dodatkowo dla pracowników sklepów Bricomarche został zorganizowany konkurs – krzyżówka.ELEKTROBUDOWA SA w Katowicach

 

Elektrobudowa jak co roku informacje na temat Dnia bez Śmiecenia i prawidłowej segregacji odpadów umieściła w firmowym newsletterze. Pracownicy zaś wezmą udział w konkursie na
Hasło promujące segregację odpadów.


Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

WW ramach akcji i propagowania selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych urząd opublikował w urzędowym intranecie artykułu informującego o Dniu bez Śmiecenia 2017 i zachęcającego pracowników do świadomej segregacji odpadów. W artykule znalazły się materiały graficzne pobrane ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl.
Ogłoszony został także konkurs dla pracowników – krzyżówka dotycząca tematyki segregowania odpadów.

Dom Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu – gra terenowa

 

W tym roku do obchodów Dnia bez Śmiecenia przyłączył się Dom Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. W ramach zajęć edukacyjnych została zorganizowana gra terenowa według scenariusza zaproponowanego przez Rekopol. Dwie grupy dzieci miały okazję wziąć udział w zabawie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie na Odrą i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie chętnie podzielili się wiedzą dotyczącą segregacji odpadów i recyklingu. Gra była okazją do utrwalenia i poszerzenia wiedzy uczestników. Dzieciaki ochoczo podjęły wyzwanie i zabrały się do pracy. Trzecioklasiści mieli do wykonania trzy zadania:
1) odpowiednio posegregować odpady, które odnaleźli na terenie boiska,
2) rozwikłać zagadkę- gdzie oddać odpady niebezpieczne i wielkogabarytowe,
3) pokazać jak należy “potraktować” butelkę PET przed wyrzuceniem do odpowiedniego pojemnika.
Za każde prawidłowo wykonane zadanie grupa otrzymywała jeden element układanki, która – na końcu zabawy- odkryła przed dziećmi hasło tegorocznej kampanii Dnia bez Śmiecenia – ”SEGREGUJ”. Gra terenowa stworzyła możliwość zdobycia wiedzy, która będzie podstawą w codziennych zmaganiach przy segregowaniu odpadów. Sami uczestnicy zabawy stwierdzili, że segregacji odpadów można się nauczyć, a najlepszą formą nauki jest wspólna zabawa.


O-I Produkcja Polska – działania wśród pracowników

 

W ramach obchodów „Dnia bez śmiecenia” w firmie O-I Produkcja Polska (w zakładach w Poznaniu i Jarosławiu) przeprowadzono różnego rodzaju działania promujące prawidłowe postepowanie z odpadami. Na terenie każdego zakładu umieszczono plakaty z materiałów informacyjnych kampanii. Na ekranach zakładowych pojawiły się ciekawostki na temat segregacji i recyklingu odpadów zaczerpnięte ze strony https://dzienbezsmiecenia.pl/edukacja/ciekawostki/ . Wszyscy pracownicy z dostępem do poczty 11 maja otrzymali e-kartkę z przesłaniem kampanii. Dodatkowo zachęcano pracowników (poprzez wysłanie e-maila) do zagrania w grę dotyczącą odpadów. W sobotę 21 kwietnia, w Poznaniu zbierano odpady porzucone w najbliższej okolicy Huty. W działanie to włączyli się przedstawiciele Rady Osiedla Antoninek i mieszkańcy.


Przedszkole na Ursynowie – gra terenowa

 

11 maja, w ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia w przedszkolu 401 w Warszawie zorganizowano zabawę dla przedszkolaków opartą na scenariuszu gry terenowej zaproponowanej przez organizatora kampanii Dzień bez Śmiecenia. Zadaniem pięciolatków z grupy „Sówki” było znalezienie odpadów ukrytych na terenie przedszkolnego ogrodu i prawidłowe ich posegregowanie. Dzieci dowiedziały się dlaczego warto segregować, co może powstać w wyniku recyklingu różnych odpadów oraz rozwiązywały ekologiczne zagadki.


Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku – zbiórka odpadów

 

Z okazji „Dnia bez Śmiecenia” Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku wspólnie z Urzędem Miejskim przeprowadziło akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz makulatury. Na terenie Zakładu Robót Porządkowych PGK można było wymienić odpady na rośliny balkonowe, ogrodowe oraz zioła. W tym roku do uczestników trafiły: trzmieliny, aksamitki, jałowce, żywotniki, cisy, drzewa i krzewy owocowe oraz zioła m.in. mięta, bazylia i tymianek. W ramach Zintegrowanej Edukacji Ekologicznej do współorganizacji imprezy włączyły się: Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Zielony Punkt, „Wodociągi Słupsk” Sp. z o. o., MZK Sp. z o. o. oraz PGM Sp. z o. o. Dla wszystkich odwiedzających przygotowano liczne atrakcje, w tym pokazy sprzętu, interaktywne gry związane z segregacją odpadów i recyklingiem oraz konkursy, w których można było zdobyć gadżety i upominki. W ramach akcji Bookcrossing – Uwolnij książkę! – każdy kto przyniósł książkę, mógł wymienić ją na inną. Dodatkowo prowadzona była aktywna edukacja poprzez różnego rodzaju gry i zabawy o tematyce recyklingowej. Uczestnicy mogli zobaczyć półprodukty z recyklingu wraz z rzeczami z nich wykonanymi. Mieszkańcy Słupska i okolic chętnie uczestniczyli w inicjatywie wymiany odpadów za rośliny o czym świadczą blisko 4 tony zebranych elektrośmieci i makulatury.
Więcej na: http://www.slupsk.pl/dzien-bez-smiecenia-2018-za-nami-70041/


Społeczna Szkoła Podstawowa we Wszemborzu – gra terenowa

 

Wykorzystując sprzyjającą majową pogodę, uczniowie klasy I i II ze Społecznej Szkoły Podstawowej we Wszemborzu aktywnie włączyli się w obchody Dnia Bez Śmiecenia. Wzięli udział w grze terenowej, poruszającej temat segregacji i recyklingu odpadów oraz świadomych zakupów. Była to ciekawa propozycja spędzenia czasu i przekazania wartościowych treści w mniej standardowy sposób. Udział w kampanii świetnie wpisywał się w prowadzone przez szkołę działania – przez cały rok szkolny uczniowie prowadzą zbiórkę makulatury i aluminiowych puszek.


Przedszkole Miejskie w Gostyniu i Ardagh Group Polska – warsztaty edukacyjne

 

11 maja w Przedszkolu Miejskim nr 4 odbyły się warsztaty zorganizowane przez Ardagh Group Polska. W tym dniu dzieci uczyły się jak prawidłowo segregować odpady. Przedszkolaki ozdabiały ekologiczne torby materiałowe różnego rodzaju stempelkami wykonanymi z warzyw, dowiedziały się w jaki sposób segregować odpady i jak je powtórnie wykorzystać.
Więcej na: http://www.pm4.gostyn.pl/rok-szkolny-2017-2018,39,f20,m10.html


Urząd Miejski w Nysie – sprzątanie Jeziora Nyskiego

 

11 maja 2018 r. Burmistrz Nysy zaprosił mieszkańców do udziału w akcji sprzątania terenu wokół Jeziora Nyskiego. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie, członkowie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Opolskiego Oddział Rejonowy w Nysie, pracownicy Agencji Rozwoju Nysy Sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej EKOM Sp. z o.o., Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Urzędu Miejskiego w Nysie. Uczestnicy Akcji zbierali odpady w sposób selektywny, dzięki czemu udało się odzyskać m.in. 120 kg szkła i opakowań z tworzyw sztucznych.
Wydarzenie było okazją do zapoznania się z zasadami właściwego postępowania z odpadami oraz dyskusji o potrzebie redukcji odpadów już u źródła.
Akcja skierowana była w dużej mierze do młodzieży, która w przyszłości będzie mogła dalej angażować się w szerzenie idei odpowiedzialnego obchodzenia się z odpadami. Na zakończenie uczestnicy akcji zadeklarowali swój udział w kolejnych takich działaniach.


Korea Fuel-Tech Poland – działania wśród pracowników

 

Firma Korea Fuel-Tech Poland Sp. z o.o. przyłączyła się do obchodów Dnia bez Śmiecenia. W dniu 11 maja na telewizorach umieszczonych w głównym wejściu do firmy (w dwóch zakładach) została zamieszczona grafika „Segreguj” promująca tegoroczną edycję kampanii. Dodatkowo wszyscy pracownicy firmy otrzymali e-mail informujący o Dniu bez Śmiecenia, a spod biurek pracowników usunięto wszystkie kosze. Akcja miała na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów zmieszanych oraz nakłonienie pracowników do wyrzucania śmieci do pojemników przeznaczonych do segregacji.


Żłobek Zuszek Maluszek – gra terenowa

 

Maluszki ze żłobka „Zuszek Maluszek” świętowały Dzień bez Śmiecenia. Z tej okazji zorganizowano na terenie ogrodu małą grą terenową, której celem było wyszukanie jak największej ilości plastikowych butelek. Oczywiście na zebraniu odpadów się nie skończyło. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zgniatały butelki ucząc się, że przed segregacją należy zgniatać butelki, dzięki czemu będą one zajmowały mniej miejsca w pojemniku.
Relacja z wydarzenia na: https://www.facebook.com/zuszekmaluszek/posts/za-nami-w-%C5%BC%C5%82obku-kolejny-wa%C5%BCny-tydzie%C5%84-sadzenie-fasolek-grupowe-czytanie-na-%C5%82oni/850223365188029/


Szkoła Podstawowa w Siedlcach – 11 maja w kolorach segregacji

 

Szkoła Podstawowa nr 1 w Siedlcach przyłączyła się do obchodów Dnia bez Śmiecenia. Tego dnia uczniowie każdej klasy wykonali plakaty na temat segregacji śmieci i recyklingu oraz układali rymowanki związane z ochroną środowiska. Społeczność szkolna uczciła 11 maja ubierając się w kolory segregacji.
Więcej na: http://www.sp1.siedlce.pl/?p=12070


Szkoła Podstawowa w Świeciu – wizyta w Międzygminnym Kompleksie Unieszkodliwiania Odpadów w Sulnówku

 

Uczestnicy kółka chemicznego działającego na terenie szkoły podstawowej nr 5 w Świeciu z okazji Dnia bez Śmiecenia wybrali się do Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów w Sulnówku. Na własne oczy mogli zobaczyć, jak działa zakład przetwarzania odpadów i ile wysiłku trzeba włożyć, aby odzyskać surowce. W salce dydaktycznej uczniowie mieli okazję obejrzeć różne stare sprzęty, które zostały wyrzucone przez ludzi. Jak w muzeum! Szczególną uwagę uczestników wycieczki przykuły taśmociągi i sito bębnowe oraz maszyna do przerzucania kompostu.
Relacja na: http://sp5-swiecie.pl/wydarzenia/item/625-11-maja-obchodzimy-dzien-bez-smiecenia.html


Zespół Szkolno Przedszkolny w Lelowie – gra terenowa

 

Zespół Szkolno Przedszkolny w Lelowie dołączył do tegorocznej edycji kampanii DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA. W dniach 21 i 29.05.2018 r. klasy III b i IV a uczestniczyły w grze terenowej promującej segregację odpadów. Piękna pogoda oraz wspaniała inicjatywa zachęcały do działania.
Dzieciaki z radością podjęły pomysł gry terenowej. Stacje zorganizowane zostały na placu zabaw i boisku. Uczniowie szybko i sprawnie wykonali wszystkie zadania, zebrały elementy układanki i rozszyfrowały hasło podsumowujące grę „DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA”
Jako świadomi mieszkańcy naszej planety uczestnicy zadeklarowali chęć odzyskiwania wartościowych surowców wtórnych poprzez ich właściwą segregację.
Fotorelacja z wydarzenia znajduje się na: http://zsplelow.szkolnastrona.pl/index.php?c=article&id=810


Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie – działania informacyjno-edukacyjne

 

Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lubinie z okazji Dnia bez Śmiecenia zorganizowali akcję edukacyjną wśród mieszkańców miasta. W ramach akcji napotkani mieszkańcy otrzymywali od pracowników materiały informujące, jak segregować odpady na terenie Gminy Miejskiej Lubin oraz zasady postępowania z nimi. Przechodnie zostali uświadomieni, jak istotna jest segregacja odpadów komunalnych, jej wpływ na środowisko oraz z czym wiąże się jej brak.
Poza wspomnianym działaniem zorganizowano zajęcia edukacyjne w Przedszkolu Miejskim. Dzieci obejrzały film animowany pt. “Miedzik z Lubina segreguje śmieci”, zrealizowany na zlecenie MPWiK Sp. z o.o. w Lubinie oraz aktywnie uczestniczyły w pogadance na temat dzikich wysypisk oraz recyklingu odpadów. Przedszkolaki posegregowały odpady przygotowane przez Pracowników MPWiK oraz wykonały ćwiczenia utrwalające wiedzę.
Na stronie internetowej oraz facebookowym fanpage’u zostały umieszczone specjalnie opracowanie grafiki informujące o Dniu bez Śmiecenia.
Podsumowanie akcji oraz zdjęcia dostępne są na:
http://odpady.lubin.pl/edukacja/akcje-edukacyjne/dzien-bez-smiecenia-2018
http://odpady.lubin.pl/edukacja/akcje-edukacyjne/dzien-bez-smiecenia-zajecia-edukacyjne-2018


Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Kukowie – gra terenowa

 

Dzień bez Śmiecenia obchodziły przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Kukowie. Z tej okazji 11 maja przeprowadzono grę terenową inspirowaną zaproponowanym przez Rekopol scenariuszem. Gra poprzedzona była zajęciami dydaktycznymi, które odbyły się kilka dni wcześniej. W zajęciach wzięło udział 15 maluszków (3 i 4 latki) oraz 18 starszaków (5-6 latki). Dzieci z ogromnym zaangażowaniem sprzątały plac zabaw i wykonywały kolejne zadania. Była to dla nich nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim świetna okazja do wykorzystania zdobytej wcześniej wiedzy w praktyce. Na maluchach największe wrażenie zrobiła możliwość przetworzenia butelek plastikowych na bluzy z polaru. Dzieci długo oglądały plastikowe, twarde butelki i gładziły miękki puszysty polar. Jeszcze bardziej utwierdziły się w przekonaniu, że warto segregować śmieci, bo recykling potrafi zdziałać cuda.

Więcej na: https://spkukow.edupage.org/text/?text=text/text7&subpage=9


Przedszkole Niepubliczne Wiki w Elblągu – zabawy z odpadami

 

W piątek 11 maja w Niepublicznym przedszkolu Wiki w Elblągu przedszkolaki obchodziły Dzień bez Śmiecenia. Dzieci z grupy „Żabki” postanowiły zamiast zabawek wykorzystać w zabawie odpady takie, jak kolorowe nakrętki od butelek po napojach. Na początku dzieci miały za zadanie posegregować nakrętki wg koloru. Następnym krokiem było ułożenie na dywanie oraz na podłodze jak najdłuższych kolorowych węży. Na koniec każde dziecko ułożyło z nakrętek to, na co miało ochotę. Powstały cudowne prace, między innymi: klaun, króliczek z marchewką, domek na wodzie, łódka, gąsienica, miś itp. Żabki wykazały się wspaniałą wyobraźnią !na koniec utrwalaliśmy liczenie podczas zbierania nakrętek do kartonów.
Była to świetna okazja do pokazania dzieciom, że odpady to wartościowe surowce, które można wykorzystać ponownie.
http://wiki.elblag.pl/dzien-bez-smiecenia/


Szkoła Podstawowa w Sandomierzu – sprzątanie okolicy

 

Uczniowie szkoły podstawowej nr 4 w Sandomierzu włączyli się w obchody Dnia bez Śmiecenia. Z tej okazji zorganizowano sprzątanie podwórka szkolnego i lasu, zajęcia plenerowe i zabawy na świeżym powietrzu.
Krótka relacja z wydarzenia: https://www.magisto.com/video/LQITJlcCHS4xBRBhCzE?fbclid=IwAR2mWoM-s7Mab2tCsHnFpjdS6CfjMBMWiZhef94X66nxlTZBaTPKKbVZ_yw

Allper

 

Firma Allper sp. z o.o. sp.k. w ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia nawoływała do prawidłowego postepowania z odpadami takimi jak puste tonery. W tym celu została stworzona specjalna grafika (przedstawiająca segregację pustych tonerów, które zostaną przekazane do ponownego napełnienia i dalszego użycia), która wraz z kartką internetową promującą kampanię została zamieszczona na fanpage na Facebooku oraz stronie EcoPassion.
Więcej:
https://www.facebook.com/eco.passion/


Urząd Miasta Opola

 

W dniu 13.05.2019r. w Amfiteatrze Opolskim odbył się finał konkursu zbiórki butelek PET. Był on skierowany był do dzieci z opolskich placówek oświatowych.
Konkurs z uwagi na ogromne zainteresowanie oraz rosnącą frekwencję wśród dzieci z opolskich placówek oświatowych wpisał się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opole. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 2200 dzieci i zebrano łącznie 2407 kg butelek PET.
Nagrodą gwarantowaną dla wszystkich uczestników był udział w finale tj. wydarzeniu artystycznym w Amfiteatrze w dniu 13.05.2019r. Z uwagi na rosnące zainteresowanie konkursem w tym roku rozszerzono ofertę i dla najmłodszych uczestników konkursu przegotowano odsłonę spektaklu edukacyjnego o tematyce ekologiczne pt. „Wywrócona bajka o Kopciuszku” w wykonaniu Teatru Kultureska natomiast dla dzieci klas IV-VIII na scenie opolskiego Amfiteatru wystąpił Szymon Chodyniecki z zespołem. Trzy placówki, które zebrały największą ilość butelek otrzymały wyróżnienia w postaci drobnych upominków tj. zestawów edukacyjnych, balonów, odblasków itp.
Finał zbiórki butelek PET został włączony do obchodów ogólnopolskiej kampanii Dzień bez Śmiecenia, promującej segregację odpadów.
Więcej:
https://www.opole.pl/oficjalne-rozstrzygniecie-konkursu-zbiorki-butelek-pet/


Urząd Miejski w Radomiu

 

Radom przyłączył się do obchodów Dnia bez Śmiecenia. 11 maja zorganizowano pierwszą w tym roku akcję zbiórki makulatury, w zamian za sadzonki kwiatów.
W ramach przedsięwzięcia prowadzonego w centrum Radomia zebrano ponad 8 ton makulatury. Każdy, kto przyniósł przynajmniej 5 kilogramów tego surowca, otrzymywał sadzonki goździków bądź pelargonii. Była to rekordowa zbiórka. Radomianie jednorazowo przynieśli więcej makulatury niż łącznie podczas kilku zeszłorocznych akcji.
Więcej:
http://www.radom24.pl/artykul/czytaj/40753?fbclid=IwAR3vT2og4pJc49AA5JO2O2B0U4CVpkvIxN-WgHNThcdJj2pcLVtX-lCy7Fs


Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lubinie

 

Pracownicy Działu Edukacji Ekologicznej z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lubinie po raz kolejny wzięli udział i w kampanii “Dzień bez śmiecenia”. Z tej okazji przeprowadzili zajęcia edukacyjne w jednej ze szkół w Lubinie oraz szkolenie dla pracowników KGHM Oddziału Zakładu Wzbogacania Rud.
Celem zajęć przeprowadzonych 16 maja wśród czwartoklasistów z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej było zachęcenie ich do aktywnego segregowania i promowania selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. Wszystkim biorącym udział w spotkaniu zwrócono uwagę na to, jak istotne staje się planowanie zakupów czy właściwe segregowanie odpadów. Uczniowie rozwiązywali zadania utrwalające ich wiedzą na temat segregacji odpadów.
Z kolei 20 maja pracownicy Działu Edukacji Ekologicznej zakończyli cykl szkoleń pracowników KGHM Oddział Zakładu Wzbogacania Rud w Lubine z zakresu prawidłowej segregacji odpadów komunalnych obowiązujących na terenie Gminy Miejskiej Lubin. Spotkanie było okazją do zwrócenia uwagi uczestnikom, że każdy ma wpływ na ilość wytwarzanych odpadów planując codzienne zakupy i unikając produktów jednorazowego użytku oraz segregując. Każdy powinien zacząć od siebie zgodnie z tegorocznym hasłem kampanii “Dzień Bez Śmiecenia”, które brzmi #ZaczynamOdSiebie.
Więcej:
http://odpady.lubin.pl/edukacja/akcje-edukacyjne/dzien-bez-smiecenia-zajecia-edukacyjne-2019
http://odpady.lubin.pl/edukacja/akcje-edukacyjne/szkolenie-pracownikow-z-zakresu-prawidlowej-segregacji-2019


Przedszkole Miejskie nr 4 w Łańcucie

 

Dzień bez Śmiecenia był kolejną okazją do rozmowy z przedszkolakami o segregacji odpadów. Dla dzieci temat ten nie jest obcy, gdyż regularnie uczestniczą w zajęciach poświęconych tematyce ekologii. W ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia na stronie przedszkola zostały zawieszone kartki edukacyjne, a przedszkolaki sprawdzały swoją wiedzę w praktyce segregując odpady. Celem prowadzonych działań było uwrażliwienie dzieci na nie zaśmiecanie najbliższego otoczenia, w którym żyją, a także lasów i parków, które odwiedzają.
Adres strony internetowej:
https://przedszkole4lancut.edupage.org/


Przedszkole nr 10 Elbląg

 

Przedszkolaki z przedszkola nr 10 w Elblągu ponad tydzień uczestniczyły w różnych działaniach promujących prawidłową segregację odpadów. W ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia na terenie placówki były prowadzone zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, dzieci uczestniczyły w wycieczce do Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu oraz nagrały spot zachęcający do segregacji odpadów.
Podczas wycieczki dzieci zapoznały się z etapami segregacji, przetwarzania i składowania odpadów na wysypisku przez zakład ZUO oraz tworzyły prace z wykorzystaniem surowców wtórnych. W akcji wzięło udział 139 uczestników.
Więcej:
http://pmo10.przedszkolowo.pl/publikacja/153047/sprawozdanie-z-dzialan-ekologicznych


Miejskie Przedszkole nr 40 w Katowicach

 

W ramach obchodów kampanii “Dzień bez Śmiecenia” Miejskie Przedszkole nr 40 w Katowicach zorganizowało zajęcia edukacyjne promujące segregację odpadów oraz recykling. Zajęcia były okazją do utrwalenia oraz poszerzenia wiedzy w tym temacie. Hasło przewodnie akcji #ZaczynamOdSiebie nie było obce także rodzicom, którzy regularne śledzili wpisy promujące zbiórkę odpadów na stronie internetowej placówki i chętnie dzielili się nimi na prywatnych profilach.
Dodatkowo dzieci uczestniczyły w konkursie kreatywnym “Pomyśl zanim wrzucisz”, w którym zadaniem uczestników było ciekawe wykorzystanie butelki PET.
Więcej:
https://przedszkole40katowice.edupage.org/news/

Przedszkole Miejskie nr 4 Fantazja w Łukowie

 

W ramach kampanii Dzień bez Śmiecenia, w Przedszkolu Miejskim nr 4 Fantazja w Łukowie został zorganizowany konkurs “Na odpady sposób mamy, w stworki je zamieniamy”. 15 maja nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Prace po zakończeniu wystawy zostały rozebrane, a materiały posegregowane. Dzieci poprzez udział w wydarzeniu miały możliwość poznania sposobu ponownego wykorzystania surowców wtórnych, przez co uczą się proekologicznych zachowań na co dzień.
Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Nadleśnictwa Łuków.


Przedszkole nr 424 im. Królowej Marysienki w Warszawie

 

W dniach 20-24 maja 2019 r. w grupie V Przedszkola nr 424 im. Królowej Marysieńki w Warszawie zainicjowany został tydzień edukacyjny pt. “(Ty) Dzień bez Śmiecenia ” .W ramach akcji odbyły się zajęcia dydaktyczne oraz zabawy przybliżające dzieciom tematykę segregacji śmieci, recyklingu oraz dbania o środowisko naturalne. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych zabawach. Dzięki wykorzystaniu tablicy multimedialnej mogły zapoznać się z artykułami, które poddane zostały recyklingowi i dostały “drugie życie “. Wykonały również samodzielnie przybornik z butelki PET oraz miały okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas gry dydaktycznej- ,,Co zrobię dla Ziemi?”. W ramach tygodnia edukacyjnego przeprowadzony został rodzinny konkurs na plakat dotycząca dbania o środowisko pt. ,,Jestem przyjacielem przyrody” , w którym wzięło udział kilkoro dzieci z grupy. Nabyta podczas zajęć wiedza jest wykorzystywana przez dzieci, zarówno podczas codziennych sytuacji w domu, jak i w przedszkolu.


Punkt Przedszkolny Lisa Rudosława w Gdańsku

 

Z okazji Dnia bez Śmiecenia nie mogło zabraknąć zajęć promujących segregację odpadów w Punkcie Przedszkolnym Lisa Rudosława w Gdańsku.
W ramach kampanii została zorganizowana pogadanka na temat segregacji odpadów oraz dwie zabawy dla przedszkolaków związane z tym tematem. Pierwszym zadaniem dzieci było wrzucenie różnego typu odpadów do odpowiednich pojemników. W kolejnej zabawie uzupełnienie elementów planszy wykonanej własnoręcznie przez kadrę. Na planszy umieszczono 5 rodzajów odpadów podlegających segregacji, a zadaniem dzieci było przyporządkowanie widniejących na obrazkach odpadów do poszczególnych grup. Dzieci dowiedziały się, jak prawidłowo segregować odpady i dlaczego jest to takie ważne.
Więcej na : https://www.facebook.com/LisRudoslaw/


Szkoła Podstawowa nr 7 Tarnobrzegu

 

Przez cały maj w Szkole Podstawowej nr 7 w Tarnobrzegu organizowane były różne działania związane z kampanią Dzień Bez Śmiecenia.
Z tej okazji na stronie internetowej placówki udostępniane były elektroniczne kartki promujące segregację odpadów i świadome zakupy. Wybrane infografiki były umieszczane w widocznych miejscach na terenie szkoły, przeprowadzone zostały lekcje dotyczące zasad segregowania odpadów, odbyła się zbiórka makulatury, zużytych baterii oraz plastikowych nakrętek.
Więcej:
http://www.sp7.tbg.net.pl/sp7/index.php/8-aktualnosci/192-dzien-bez-smiecenia-2


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im J. Brzechwy w Szprotawie

 

Uczniowie ze specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy im J. Brzechwy w Szprotawie wzięli udział w 13 edycji Dnia bez Śmiecenia. Jako, że dobrze wiedzą, że przyszłość planet leży w naszych rękach, postanowili zorganizować z tej okazji akcję sprzątania terenów wokół szkoły pod hasłem “zaczynam od siebie”.

Więcej:
www.facebook.com/soswszprotawa


Związek Międzygminny „Czysty Region” w Zdzieszowicach

 

W ramach 13 edycji Dnia bez Śmiecenia Związek Międzygminny „Czysty Region” zorganizował w Zdzieszowicach akcję edukacyjną połączoną z wymianą surowców na sadzonki.
Na Mobilnym Stoisku Edukacyjnym uczestnicy działań mogli rozwiać swoje wątpliwości dotyczące prawidłowej segregacji odpadów oraz dowiedzieć się jak drobnymi, codziennymi czynnościami możemy zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów. Nie brakowało śmiałków, którzy sprawdzali swoją wiedzę w praktyce segregując odpady na specjalnie przygotowanych do tego planszach.
Każdy, kto przyniósł co najmniej 5 kg szkła, makulatury, puszek aluminiowych lub zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i otrzymywał sadzonkę.
Akcja została zorganizowana w ramach Dnia Bez Śmiecenia oraz realizowanego przez Związek projektu „Kompleksowa kampania edukacyjna i informacyjna Związku Międzygminnego „Czysty Region” w zakresie gospodarowania odpadami, pod nazwą: „Odpady jako cenny surowiec”.

Więcej:
https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/dzien-bez-smiecenia-wymien-surowce-na-sadzonki

Dzień bez Śmiecenia podczas akcji „Piękna bo zdrowa”

 

W weekend 11-12 maja 2019 r. pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie Fundacja Kwiat Kobiecości zainaugurowała dziesiątą akcję „Piękna bo zdrowa”. W ramach akcji pod Pałacem Kultury i Nauki stanęło “miasteczko kobiet”: scena, wielu wystawców oraz cytobus, w którym każda chętna kobieta mogła bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne. W tym roku organizatorzy postanowili poruszyć także tematy związane z ekologią jako niezbędny element dbałości o zdrowie człowieka. W związku z powyższym Aneta Stawicka wzięła udział w panelu na scenie, podczas, którego mówiła o Dniu bez Śmiecenia, segregacji odpadów i świadomych zakupach. Na nasze zdrowie duży wpływ ma środowisko w którym żyjemy. Dlatego warto ograniczyć ilość generowanych odpadów np. poprzez zabranie własnej torby na zakupy oraz rezygnację ze słomek i innych jednorazówek. Natomiast jeśli odpad już powstanie warto zadbać o prawidłową segregację . Dodatkowo w strefie dla dzieci najmłodsi uczyli się zasad segregacji otrzymując kolorowanki o wspomnianej tematyce, książeczki edukacyjne oraz zakładki wskazujące co wrzucać, a czego nie do poszczególnych pojemników do segregacji odpadów.

Korea Fuel-Tech Poland Sp. z o.o

 

Już po raz drugi Dzień bez Śmiecenia był obchodzony w Korea Fuel-Tech Poland. Z tej okazji wszyscy pracownicy firmy otrzymali emaila informującego o kampanii oraz zawierającego materiały z nią związane. Dodatkowo przygotowano prezentację wskazującą jak prostymi działaniami można ograniczyć ilość produkowanych przez każdego z nas odpadów (m.in. promujące używanie kubków i bidonów wielokrotnego użytku) oraz jak je prawidłowo segregować. Do stworzenia prezentacji wykorzystano materiały udostępnione w ramach kampanii. Była ona wyświetlana przez 7 dni na monitorach przy wejściach do firmy, w dwóch lokalizacjach zakładu i wywołała wiele dyskusji w niniejszym temacie.

MZO Ostrów Wielkopolski – festyn MajOSTaszki

 

W dniu 11 maja 2019 roku na terenie zalewu Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim odbył się Festyn Miejski „MajOSTaszki”. Jak co roku MZO Ostrów Wielkopolski do tematyki festynu włączyło propagowanie kampanii Dzień bez Śmiecenia i świadomego segregowania odpadów. Podczas wydarzenia nastąpiło zakończenie XI Konkursu ekologicznego „O środowisko dbamy więc baterie, kartoniki i płyty zbieramy”.

Szkoła Podstawowa nr 33 w Częstochowie

 

Szkoła podstawowa w Częstochowie aktywnie włączyła się do udziału w 13 edycji Dnia bez Śmiecenia.

W ramach prowadzonych działań promowano zachowania ograniczające ilość produkowanych odpadów oraz prawidłową segregację tych, które już powstały poprzez:
• tygodniową publikację kartek edukacyjnych opracowanych przez Rekopol w ramach Dnia bez Śmiecenia, na stronie szkolnej,
• zajęcia z wychowawcą, pogadankę z wykorzystaniem materiałów ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl. Podczas zajęć omówiono prawidłowe zasady segregacji, które uczniowie będą mogli sprawdzić w praktyce segregując śmieci do nowych szkolnych pojemników na odpady. Aby utrwalać prawidłowe nawyki, uczniowie zabrali ze sobą do domów kolorowanki z prawidłowo wskazanymi kolorami dla segregowanych odpadów. Będą one stanowić wspaniałą ściągę dla domowników.
• piknik promujący picie wody z poidełka zamiast z plastikowych butelek we współpracy w Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji.
• publikację na stronie szkolnej filmów wykonanych przez uczniów, związanych z prawidłową segregacją odpadów

Związani z Ziemią jak… Indianie

Takeda Pharma Sp. z o.o.

 

Takeda Pharma Sp. z o.o. promowała segregację odpadów oraz świadomą konsumpcję w ramach kampanii Dzień bez Śmiecenia. Z tej okazji w Intranecie pojawiały się kartki udostępnione przez organizatora kampanii, promujące zachowania służące ograniczaniu ilości produkowanych przez każdego z nas odpadów. Na terenie zakładu w Łyszkowicach miało miejsce działanie edukacyjne promujące segregację odpadów opakowaniowych wśród uczniów pobliskiej szkoły podstawowej oraz pracowników firmy. Dzieci na terenie zakładu zasadziły rośliny, a następnie wzięły udział w zajęciach pod tytułem „Segregowanie – prosta rzecz czy wyzwanie”. Natomiast pracownicy firmy odwiedzali stoisko edukacyjne, gdzie uczestniczyli w konkursach wiedzy na temat segregacji odpadów oraz zadawali pytania, rozwiewając swoje wątpliwości odnośnie tego, jak prawidłowo segregować odpady. Dodatkowo pracownicy zakładu wraz z dziećmi uczestniczyli w sprzątaniu pobliskiego lasu.

Żywiec Zdrój S.A.

 

Firma Żywiec Zdrój, w ramach obchodów Dnia bez Śmiecenia zorganizowała działania edukacyjno – informacyjne promujące segregację odpadów i świadomą konsumpcję. W zakładzie w Radziechowach zorganizowano konkurs dla Pracowników na zdjęcie lub filmik odpowiadające na pytanie : co mogę zrobić, aby wyprodukować jak najmniej odpadów w moi środowisku?. Dodatkowo, w każdym z zakładów umieszczono pojemniki do segregacji odpadów z podziałem na 5 frakcji oraz stojaki z grafiką prezentującą zasady prawidłowej segregacji odpadów.
W Warszawie, na terenie biurowców, w których siedzibę ma Żywiec Zdrój zorganizowano stoisko edukacyjne na temat segregacji odpadów, ich recyklingu oraz świadomych wyborów konsumenckich. W ramach akcji każdy chętny mógł wrzucić do specjalnej maszyny butelkę PET i na własne oczy przekonać się jak wygląda proces recyklingu wspomnianego tworzywa. Dodatkowo zorganizowano zbiórkę butelek PET, w ramach której do recyklingu oddano ponad 330 kg PETa.

Szkoła Podstawowa im. Redaktora Jana Ciszewskiego w Waleńczowie – warsztaty ekologiczne

 

W naszej szkole odbyły się dwa wydarzenia, podczas których w aktywny sposób przyłączyliśmy się do obchodów Dnia Bez Śmiecenia. Wcześniej na naszej stronie informowaliśmy o tym zamiarze.

W dniu 30 maja dziewczynki z klas VII i VIII brały udział w „przerabianiu” starych ubrań na kostiumy potrzebne do występów podczas pikniku rodzinnego, który odbył się 1 czerwca. Zużyte już koszulki od zajęć fizycznych okazały się świetnym tłem dla hasła: „Kochaj życie!”, które dziewczęta chciały wyeksponować podczas swoich tańców.

W dniu 5 czerwca w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas I-III, prowadzone pod opieką jednego z nauczycieli przyrody przez uczniów kl.VIII, którzy bardzo zaangażowali się w działania ekologiczne i samodzielnie przygotowali dużo materiałów oraz pomocy dydaktycznych. Podczas zajęć młodsi koledzy m.in. rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki, kolorowali ilustracje, brali udziałów w quizach i kalamburach. Przy okazji wszyscy świetnie się bawili. Młodsi uczniowie nabyli wiedzę na temat segregacji odpadów i nie tylko, a starsi uczyli się tę wiedzę przekazywać, nabywając też coraz większej świadomości na temat naszego wpływu na stan środowiska. Więcej: https://sp-walenczow.manifo.com/

Teleturniej Dnia bez Śmiecenia 2020

 

#WłączSięDoGry to hasło czternastej edycji kampanii Dzień bez Śmiecenia, podczas której zorganizowaliśmy na portalu Facebook oraz Instagram Teleturniej Dnia bez Śmiecenia. Celem inicjatywy było pokazanie, że spędzając czas w domu nie możemy zapominać o segregacji odpadów, a także uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w Teleturnieju. Na potrzeby kampanii przygotowaliśmy kartkę elektroniczną, która była również plakatem zachęcającym do wzięcia udziału w Teleturnieju. Druga kartka informowała, że wielki finał Teleturnieju odbędzie się 11 maja 2020 r., czyli w Dzień bez Śmiecenia. Pierwsze trzy osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania na portalu Facebook otrzymały nagrody.