Drobne codzienne ekodecyzje, pomnożone przez miliony, nabierają globalnego znaczenia.
Ekologia to nie tylko moda, to postawy, które każdy dobrze wychowany człowiek stosować powinien.

Segreguj odpady

Każdy Polak postępuje według schematu 1x1x1 tzn., że jeden człowiek, każdego dnia produkuje 1 kilogram odpadów. Niestety ok. 90% z nich trafia na wysypisko, podczas, gdy większość z nich nadaje się ponownego odzysku i recyklingu.

Kupuj świadomie

  • idąc na zakupy weź ze sobą torbę wielokrotnego użytku lub koszyk, tak byś nie musiał korzystać z reklamówek.,
  • kupując produkt zwracaj uwagę na jego oznakowanie — czy ma znaczek Zielony Punkt,
  • sprawdź czy produkt zapakowany jest tylko w jedno opakowanie,
  • po zużyciu produktu wyrzuć opakowanie do odpowiedniego koloru pojemnika.

Nie daj się nabrać na fałszywe ekooznaczenia

Prawdziwych, rzetelnych ekoznaków jest w Polsce niewiele. Wielu producentów używa na opakowaniach napisów ekologiczny, bio albo motywów liści, kropli czy drzewa, żeby zwabić klientów, choć za tym wizerunkiem nic nie stoi. Należy uważnie studiować etykiety. Prawdziwym ekoznakom towarzyszy na przykład informacja, że papier wyprodukowano bez użycia chloru albo że proszek nie zawiera fosforanów.

Kupuj papier makulaturowy do drukarek i xero, na brudnopisy oraz ręczniki papierowe i papier toaletowy produkowane na bazie makulatury.

Używaj kartki papieru z obu stron i papier oddawaj do recyklingu.

Czy wiesz, ile w Twojej firmie marnuje się papieru? Warto nie drukować bez potrzeby, ale warto też, zwłaszcza na “brudnopisy”, wykorzystać papier już z jednej strony zadrukowany. Będzie dwa razy taniej – i dwa razy więcej papieru do używania. Zużyty papier warto oddzielić od innych odpadów i oddać do recyklingu. Użycie 1 tony makulatury to pozostawienie przy życiu 17 drzew, obniżenie zużycia energii o 20 procent i obniżenie emisji zanieczyszczeń nawet do 70 procent!

Nie korzystaj z jednorazowych naczyń

Spróbujmy unikać miejsc, gdzie jedzenie podawane jest na jednorazowych, plastikowych talerzach.

Kupuj urządzenia zasilane akumulatorkami

Zdecyduj się na urządzenie zasilane za pomocą akumulatorków., które po wyczerpaniu można ponownie naładować – ich stosowanie jest tańsze i do tego zmniejsza ilość trujących odpadów (kadm, rtęć)!

Sprzęt elektryczny i elektroniczny – zwracaj do sklepu.

Kupując sprzęt AGD, RTV czy elektroniczny, odtransportuj zużyty sprzęt do sklepu, w którym dokonujesz zakupu. Możesz w nim – w stosunku 1:1 – zostawić zepsute czy zużyte sprzęty. Nie wyrzucaj ich na śmietniki przy domach! To karalne, a przede wszystkim nieekologiczne!

Kupuj sprzęt z literką A

Zgodnie z unijnym prawem, wszystkie sprzedawane sprzęty AGD i źródła światła muszą mieć etykietę energetyczną. Są to paski w kolorach od czerwonego do zielonego, oznaczone literami od A do G. Czerwony G oznacza sprzęt najbardziej energochłonny., zielony A — najbardziej efektywny. System na tyle się sprawdzą, ze producenci zaczęli sami śrubować normy i pojawiły się oznaczenia A+ i A++. Oznaczona znakiem A++ lodówka może zużywać nawet czterokrotnie mniej prądu niż zwykła.

Wymień żarówkę

Prostym sposobem zmniejszenia zużycia energii jest wymiana żarówek na energooszczędne. Początkowo jest to inwestycja, bo są one kilkakrotnie droższe od zwykłych, za to zużywają czterokrotnie mniej energii i działają osiem razy dłużej. Całkowita wymiana tradycyjnych żarówek na nowoczesne w krajach Unii Europejskiej ograniczyłaby roczną emisję CO2 o 20 mln ton, a zaoszczędzona energia to mniej więcej roczna produkcja 25 elektrowni średniej wielkości.

Wyłączaj komputer

Zużycie domowej energii w dużej mierze związane jest z nawykami. Warto wyrobić sobie zwyczaj wyłączania niepotrzebnych świateł i nieużywanych aktualnie urządzeń. Pracujące w trybie stand-by komputery, telewizory, nagrywarki czy włączone do prądu ładowarki mogą pochłaniać nawet 80 proc. zużywanego w domu prądu. Według wyliczeń organizacji ekologicznej WWF Polska, wyłączenie połowy urządzeń pracujących w trybie czuwania pozwoliłoby zaoszczędzić prawie 300 mln zł.

Zakręć krany

Napraw cieknące krany, kapiący kran może w ciągu dnia zmarnować 25 I wody! Zakręcaj kran w czasie mycia zębów, pierz rzeczy, gdy są faktycznie zabrudzone, używaj sitka do zlewozmywaka.

Dom energooszczędny

Własny domek czy mieszkanie nie muszą być ciasne. Warto jednak skroić je na miarę autentycznych potrzeb. Ogrzewanie i oświetlanie zbędnej powierzchni to dodatkowe zużycie energii. Zaprojektuj dom energooszczędny: ocieplony, z pompami ciepła, kolektorami słonecznymi lub wiatrakiem. To prawda – kosztuje on o blisko 10 % więcej, ale szybko zaoszczędzisz do 90 proc, na ogrzewaniu.

Wsiądź na rower (albo do autobusu)

Transport jest odpowiedzialny za potężną część światowej emisji dwutlenku węgla. A 40 % spalin emitowanych jest przez ruch miejski. Przy czym niemal połowa przejazdów samochodem odbywa się na trasach poniżej 5 km, a jedynym pasażerem często jest sam kierowca.

Ucz dzieci nowego stylu życia

Nie uciekniemy od ekologii. To konieczność, potężny światowy trend. Trzeba uczyć się myślenia, że indywidualne decyzje mają wpływ na środowisko naturalne, a od naszego stylu życia zależy to, w jakim stanie zostawimy je dzieciom i wnukom.

W materiale wykorzystano fragmenty artykułu Joanny Podgórskiej (POLITYKA) i materiały Fundacji Nasza Ziemia: ,..Dbajmy o środowisko – na co dzień”