Czy moda może być przyjazna środowisku?

Zauważamy coraz większe zaangażowanie w ochronę środowiska, ale to nie tylko moda, która ewoluuje w bardziej ekologicznym kierunku. To my sami coraz częściej podejmujemy świadome decyzje. Kształtujemy nasze gusta i wpływamy na trendy, a co za tym idzie, przyczyniamy się do bycia ekomodnym. Na co zwracać uwagę, gdy chcemy stać się częścią zrównoważonej mody?

Etyczne wybory

Kiedy wybieramy ubrania czy dodatki, coraz częściej kierujemy się nie tylko trendami, lecz także etyką. Co to znaczy moda ekologiczna? Moda ekologiczna stawia na surowce organiczne, takie jak bawełna organiczna czy len, które są uprawiane bez szkodliwych pestycydów i chemikaliów. Ale to nie koniec – coraz popularniejsze stają się także ubrania wykonane z materiałów z recyklingu. Bluzy polarowe często zawierają tzw. RPET, czyli włókninę poliestrową pochodzącą z butelek PET. To doskonały przykład wykorzystania surowców wtórnych, które pomagają zmniejszyć ilość odpadów plastikowych.

 

Trendy w ekomodzie

  • Upcykling

Upcykling polega na wykorzystaniu istniejących materiałów do stworzenia nowego ubrania. Projektanci i firmy produkujące odzież zdają sobie sprawę z wpływu, jaki mają na środowisko naturalne i starają się aktywnie przeciwdziałać negatywnym skutkom przemysłu modowego poprzez wykorzystanie zrównoważonych źródeł materiałów.

Jedna z polskich marek to istny magnes dla tych, którzy pragną żyć zgodnie z zasadami less waste. Jej podejście do projektowania sukienek i akcesoriów dla dziewcząt to rewelacyjny przykład, jak można ubrać się w zrównoważonym stylu. Wszystkie ich kreacje powstają z materiałów z epoki PRL-u, odzyskując tym samym zapomniane historie i nadając im nowe życie.

Inne marki przygotowały projekt, w którym wykorzystały różne metody upcycklingu. Zespół projektantów mody i designerów został zaproszony do odświeżenia używanych krzeseł, wykorzystując ikoniczny, ponownie wykorzystywany denim.

  • Moda vintage/ Second Handy

Ubrania i dodatki z poprzednich dekad są na topie! Posiadają niepowtarzalny charakter i historię. Szukanie skarbów w second handach czy na targach vintage staje się dla wielu osób nie tylko sposobem na znalezienie wyjątkowych ubrań, ale także świadomym wyborem. Dzięki temu nie tylko ograniczamy generowane ilości odpadów, ale również zmniejszamy popyt na produkcję kolejnych ubrań.

  • Szafa kapsułowa

To podejście pomaga ograniczyć ilość posiadanych rzeczy,  ułatwia codzienne decyzje dotyczące ubioru oraz promuje świadome podejście do mody. Szafa kapsułowa skupia się na jakości zamiast ilości, co sprzyja długotrwałym inwestycjom w ubrania oraz minimalizuje negatywny wpływ konsumpcjonizmu na środowisko.

Przy tworzeniu szafy kapsułowej kluczowe jest wybieranie klasycznych, uniwersalnych ubrań, które można nosić przez wiele sezonów. Dobrze dobrane ubrania powinny być wzajemnie komplementarne i pasować do naszej wiodącej kolorystyki, co ułatwia tworzenie harmonijnych zestawów. Dzięki temu, mimo ograniczonej liczby ubrań, możemy mieć szeroki zakres możliwości stylizacyjnych.

Gdzie oddać ubrania, których już nie nosimy?

Lokalne second handy lub sklepy charytatywne: w wielu miastach znajdziesz miejsca, które przyjmują darowizny ubrań.

Punkt zbierania odzieży: punkty zbierania odzieży, prowadzone przez organizacje charytatywne, gdzie przyjmowane są używane ubrania. Dodatkowo, istnieją banki ubraniowe, które są prowadzone przez organizacje charytatywne i umożliwiają osobom potrzebującym bezpłatne otrzymywanie używanych ubrań.

Aplikacje do sprzedaży używanych ubrań: jeśli wolisz sprzedać ubrania, istnieją do tego aplikacje. Jedne z popularniejszych platform to Vinted, Allegro, Olx czy Facebook Marketplace.

Metki kluczem do świadomego kupowania

Kiedy robimy zakupy, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i cenę, ale także na metki produktów. Coraz więcej marek informuje o swoich praktykach związanych z ochroną środowiska, takich jak wykorzystywanie organicznych materiałów czy praktyki fair trade. Warto również szukać certyfikatów, takich jak GOTS (Global Organic Textile Standard) czy Fair Trade Certified, które potwierdzają, że dany produkt spełnia określone standardy ekologiczne i społeczne.

 

WRÓĆ DO AKTUALNOśCI