DIY to skrót od angielskojęzycznego terminu „Do It Yourself”, co po przetłumaczeniu oznacza „Zrób to sam”. Tworzenie czegoś z „niczego” to świetny sposób na generowanie mniejszej ilości odpadów, zaoszczędzenie pieniędzy oraz kreatywne i twórcze spędzenie wolnego czasu.

 

Z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku zostało zebranych o 13,4 mln ton odpadów komunalnych, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju wyniosło około 355 kg.

W 2022 r. zostały skierowane do następujących procesów:

odzysk – 8 199,1 tys. ton (61,1%),

w tym: recykling – 3 585,4 tys. ton (26,7%),

biologiczne procesy przetwarzania (kompostowanie lub fermentacja) – 1 899,5 tys. ton (14,2%)

(Źródło: Źródło danych GUS)

 

Spójrz na „odpady” z innej perspektywy

Jajkowy Ogródek

Jeśli szukasz nietypowych, a zarazem ekologicznych pomysłów ogrodowych, warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie dają nam codzienne przedmioty. Jednym z nich są wytłoczki po jajkach, które po zużyciu mogą stać się idealnymi pojemnikami na sadzonki!

Wystarczy wypełnić te małe, przyjazne środowisku wytłoczki ziemią, wsadzić do każdego z nich kilka nasion i regularnie podlewać. Już po krótkim czasie zauważysz, jak Twoje małe jajkowe ogrody zaczną kiełkować i rosnąć.

Plastikowy pomocnik

Zamiast wyrzucać plastikowe butelki, spróbuj z niej zrobić praktyczne narzędzie do pielęgnacji swoich roślin. Wystarczy zrobić kilka małych dziurek w korku, a następnie korkiem w dół  wsunąć ją w ziemi obok rośliny. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda będzie mogła powoli i równomiernie przedostawać się do korzeni rośliny, zapewniając im regularne nawodnienie.

Naturalne confetti

Wyjątkowe okazje zasługują, by celebrować je wzniośle, a częstym rekwizytem, by podkreślić wyjątkowość chwil jest właśnie confetti. Niestety zazwyczaj wyprodukowane z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Są to też małe elementy, więc mogą one przypadkowo dostać się do środowiska naturalnego co może stanowić zagrożenie dla zwierząt. Jednym z rozwiązań jest stworzenie confetti z naturalnych materiałów np. z suchych liści 🍁. Nie musimy się martwić o brak kolorów, natura już o nie zadbała. Możemy wykorzystać do tego dziurkacz biurowy lub ozdoby z przeróżnymi kształtami. Klasyczne kółeczka, serduszka czy gwiazdki? Wybór zależy od ciebie 😊.

Ozdobne stworki

Z butelek po napojach, puszkach po żywności oraz rolek po papierze toaletowym można tworzyć dekoracyjne stworki. Potrzebne będą kredki, papier kolorowy i ewentualnie naklejki. Jeśli mamy już wszystko, co potrzebne, wystarczy puścić wodzę fantazji. Nietoperz, smok czy może żaba? Każdy może zostać małym artystą.

 

Jak widać, przerabianie „niczego” w „coś” to nie tylko dbanie o środowisko, ale też kreatywne spędzanie czasu. Dzięki prostym zabiegom możemy nadać odpadom nowe życie, tworząc przy tym ekologiczne i oryginalne elementy do naszego domu. Warto pamiętać, że nawet drobne działania mogą mieć wielki wpływ na ochronę środowiska. Tworząc ekologiczne rozwiązania domowe, nie tylko dbamy o naszą planetę, ale również czerpiemy radość z twórczego procesu i oszczędzamy pieniądze. Poprzez połączenie wyobraźni z troską o Ziemię, możemy wspólnie kreować lepsze perspektywy dla przyszłych pokoleń.

WRÓĆ DO AKTUALNOśCI