Korzystanie z zamienników pomaga ograniczyć ilość produkowanych odpadów, co ma istotny wpływ na ochronę środowiska. Zamienniki wielokrotnego użytku, takie jak torby zakupowe z materiału czy butelki filtrujące, są także często wykonane z wytrzymałych materiałów, co sprawia, że są trwalsze i mogą służyć przez wiele lat. Produkujemy z roku na rok co raz więcej odpadów, jednak tę tendencję możemy zmienić, wprowadzając małe zmiany do naszego życia codziennego. Małe zmiany tworzą duże efekty.

Używanie zamienników wielokrotnego użytku przynosi wiele korzyści nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego portfela. Choć początkowy koszt zakupu zamienników może być wyższy, ich wielokrotne wykorzystanie przynosi długoterminowe oszczędności, ponieważ nie trzeba regularnie kupować nowych, jednorazowych produktów.

Zacznijmy od śniadania

Kanapkę do szkoły czy pracy na drugie śniadanie, zamiast pakować w łatwo przemakalny papier śniadaniowy, który jest jednokrotnego użytku, możemy zawinąć w woskowijki. Co to takiego? To materiał z bawełny nasączony woskiem pszczelim, olejem jojoba i żywicą drzewną, dzięki czemu skleja się sam ze sobą, tworząc lepiej chroniące naszą żywność opakowanie. Możemy użyć woskowijki jako przykrycie np. miski z sałatką będzie się dobrze trzymać naczynia z uwagi na klejącą strukturę. Do umycia jej wystarczy ciepła woda, a sam materiał wystarczy nam na długie miesiące.

Eco wypieki

Większość klasycznych papierów do pieczenia, które są dostępne na rynku, nie jest biodegradowalna w pełnym znaczeniu tego słowa. Papier do pieczenia zwykle zawiera powłokę silikonową lub substancje przeciwbakteryjne, które mogą opóźniać proces biodegradacji. Możemy go zastąpić matą silikonową, którą wykładamy na blaszkę jak klasyczny papier. Tak samo z formami do pieczenia – na rynku jest obecnie duży wybór zamienników sylikonowych tradycyjnych blaszek i foremek. Wygodne w czyszczeniu i przechowywaniu sprawiają, że pieczenie staje się przyjemniejsze.

Eco worki na śmieci

Worki na śmieci są wykonane najczęściej z folii PE, której czas rozkładu wynosi ok. 400 lat. Powoduje to gromadzenie się plastiku w środowisku naturalnym, co negatywnie wpływa na ekosystemy. Nowością na rynku stały się worki wielokrotnego użytku. Zrobione z mocniejszych materiałów, są bardziej wytrzymałe na ciężar zgromadzonych odpadów. W razie potrzeby taki worek wystarczy umyć i użyć ponownie. Jest to oszczędność dla domowego budżetu oraz dobra alternatywa dla foliowych worków na śmieci ♻️.

 

Zmywaj makijaż z głową

Wielorazowe płatki kosmetyczne to również sposób na pozytywną zmianę w temacie ograniczenia produkcji jednorazowych przedmiotów codziennego użytku. Do zmycia makijażu zazwyczaj potrzeba kilku płatków, które po chwili lądują w koszu. Zakup lub zrobienie własnych z bawełnianego materiału jest dobrą alternatywą. Są przyjemniejsze dla delikatnej skóry twarzy, naszego budżetu i środowiska😊 Po zmyciu makijażu można je doczyść ręcznie zwykłym mydłem w kostce lub po zebraniu większej ilości z kilku dni wrzucić wraz z praniem do pralki.

 

Drobne zmiany w naszych codziennych nawykach mogą mieć ogromny wpływ na redukcję ilości produkowanych przez nas odpadów. Wybierając zamienniki wielokrotnego użytku, takie jak woskowijki zamiast papierowych torebek śniadaniowych, maty silikonowe zamiast papieru do pieczenia, worki na śmieci wielokrotnego użytku czy wielorazowe płatki kosmetyczne nie tylko dbamy o środowisko, ale również oszczędzamy nasz budżet. Każdy mały krok w kierunku zrównoważonego stylu życia przyczynia się do większych zmian na rzecz naszej planety.

WRÓĆ DO AKTUALNOśCI