Dlaczego jakość surowca jest ważna?

Im wyższa jakość surowca tym niższy nakład pracy na doczyszczanie oraz lepszy uzysk w procesie. Przekłada się na to koszty, ale przede wszystkim, oszczędza energię, wodę czyli nasze surowce naturalne.

Firma PRT Radomsko zajmuje się produkcją regranulatu z zużytych butelek po napojach, który w przyszłości zostanie użyty do produkcji nowych butelek PET. Dbając o czystość i jakość surowca, dbamy o swoje zdrowie i środowisko naturalne.


Co my jako konsumenci możemy zrobić żeby pomóc w procesie recyklingu, co może zrobić gmina czy odbiorca odpadów?

Po pierwsze, segregujmy śmieci, kierując je do odpowiednich pojemników, worków.

Po drugie, świadomie segregujmy – czytajmy etykiety, które znajdują się na opakowanych oraz informacje co w danym pojemniku na odpady może, a co nie powinno się znaleźć.

Po trzecie efektywnie segregujmy – w przypadku butelek PET, zdzierajmy etykiety i odkręcajmy korki.

Gmina powinna zachęcać a zarazem wspierać, poprzez odpowiednią edukację, ale i zwiększoną częstotliwość odbiorów odpadów od mieszkańców.


Jakich błędów nie popełniać przy segregacji butelki PET?

Opróżniajmy opakowanie, zdzierajmy etykietę ale nie wrzucajmy jej do środka opakowania. Odkręcajmy korki i przekazujmy na rzecz akcji charytatywnych.

Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie osobnego systemu zbiórki  dla opakowań spożywczych i niespożywczych – wówczas uniknęlibyśmy dodatkowych nakładów pracy na sortowanie a po drugie stworzylibyśmy system dla opakowań które dziś trudno jest poddać procesowi recyklingu (mowa tutaj o opakowaniach przeznaczonych do użytku chemicznego w gospodarstwach domowych).


Jak wygląda w proces recyklingu butelki PET?

Odpowiednio przygotowane przez sortownię butelki PET, w postaci sprasowanych i posegregowanych na kolory kostek, trafiają do zakładu. Pierwszym etapem jest proces sortowania. Ze strumienia butelek zostają odsortowane inne opakowania niż PET czy zanieczyszczenia komunalne.. Na samym końcu tego etapu mamy sort ręczny, który odrzuca opakowania z przemysłu chemicznego. Oczyszczone butelki są mielone na tzw. płatki. Po tym następuje kolejnym etap – proces mycia. Płatki są dwukrotnie prane, płukane i osuszane. Jeśli wcześniej konsumenci nie odkręcili nakrętki to tutaj,  wykorzystując ciężar polimerów możemy oddzielić korki od reszty butelki – zmielony korek będzie pływał po powierzchni, a PET utonie. Na końcu, przy pomocy sorterów optycznych, prześwietlamy płatki i odseparowujemy niechciane materiały. Wyprodukowany płatek posłuży do produkcji regranulatu, przy pomocy którego wyprodukujemy nową butelkę PET.


Co powstaje w procesie recyklingu butelki PET?

Misją zakładu jest nie tylko recykling, ale przede wszystkim dostarczenie odpowiedniej ilości granulatu rPET do nowych opakowań w myśl wytycznych Komisji Europejskiej – w 2025 roku opakowania PET mają zawierać 25% materiału z recyklingu a w 2030 – 30%

W samym procesie recyklingu powstaje płatek PET, ale co ważniejsze, z niego regranulat rPET.


Najdziwniejsza sytuacja, najśmieszniejsza historia podczas procesu recyklingu butelki PET?

Pojawiają się wtrącenia, które faktycznie na pierwszy rzut mogą śmieszyć jak np. basen ogrodowy. Finalnie takie  zanieczyszczenia powodują wielogodzinne postoje, utratę produkcji i dodatkowy nakład pracy aby wyczyścić i uruchomić linię produkcyjną.

Uśmiech na naszej twarzy na pewno wywoła dobra jakość dostaw.

Beata Szynkiewicz

Dyrektor ds. Handlowych
PET RECYCKLING TEAM