Dlaczego jakość surowca jest ważna?
Wyrzucając zużyte opakowania pamiętajmy, że nasze działania mają znaczenie dla środowiska, a same opakowania mogą wrócić do nas w postaci nowych opakowań produktów, które kupimy w przyszłości. Dbając o jakość wyrzucanych odpadów nie tylko w lepszy sposób chronimy środowisko naturalne, ale powodujemy, że ich recykling będzie skuteczniejszy.
Każdy jeden kubek ceramiczny wyrzucony do pojemnika na szkło powoduje, że dwie butelki nie trafią do recyklingu. Wynika to z faktu, że ceramika powoduje duże problemy podczas produkcji nowych opakowań szklanych. Stąd firmy recyklingowe, aby nie dopuścić by pokruszone kawałki kubka trafiły do huty, muszą zwiększać czułość maszyn sortujących. To powoduje, że stracimy też część selektywnie zebranych opakowań.
Co my jako konsumenci możemy zrobić żeby pomóc w procesie recyklingu, co może zrobić gmina czy odbiorca odpadów?
Konsumenci:
W zasadzie wszystko co możemy zrobić zamyka się w trzech zasadach:
- do zielonego (lub niekiedy białego) pojemnika lub worka wrzucać tylko szkło opakowaniowe: butelki, słoiki i szklane opakowania po kosmetykach – Nic poza nimi.
- Nie wszystko co się tłucze jest szkłem – talerze, kubki, wazony, filiżanki i butelki ceramiczne (np. po miodach pitnych) wrzucać do czarnego pojemnika.
- Inne przedmioty ze szkła nie nadają się do zielonego pojemnika – szyby oddawać do lokalnego PSZOK, natomiast szklane wazony, szklanki, talerze, cukiernice, znicze i inne przedmioty ze szkła wrzucać do czarnego pojemnika.
Gmina:
- Kierować do mieszkańców jasne informacje co zrobić z odpadami
- Zorganizować system kontroli jakości selektywnej zbiórki
- Ograniczać wykorzystanie worków foliowych na rzecz pojemników
- Wymagać wyraźnego oznakowania pojemników
- Wymagać oświetlenia wiat z pojemnikami, gdyż szczególnie w okresie zimowym mieszkańcy mają często problem z rozpoznaniem właściwego pojemnika
Odbiorca odpadów:
- Nie dopuścić do zanieczyszczenia stłuczki kamieniami lub innymi zanieczyszczeniami podczas jej odbioru i magazynowania (kontrolować czystość środków transportu i placów magazynowych, magazynować stłuczkę w kontenerach, czy też na betonowej lub asfaltowej nawierzchni)
- Minimalizować kruszenie odebranych opakowań szklanych
- Oczyszczać wstępnie stłuczkę z największych zanieczyszczeń, np. opony, szyby samochodowe, worki z odpadami, kawałki mebli
- Usuwać ze stłuczki worki przeznaczone na zbiórkę szkła, które później mogą zakłócać recykling
Jakich błędów nie popełniać przy segregacji szkła?
Podstawowe błędy to:
- Nagminnie wrzucamy talerze, kubki, wazony, filiżanki i butelki ceramiczne – nie wrzucajmy ich, powodują duże problemy podczas recyklingu, a w hucie szkła mogą spowodować nawet pożary
- Wrzucamy do pojemnika na szkło opakowania szklane w siatkach, zrywkach lub workach – nie wrzucajmy ich, utrudniają recykling
- Wystarczy opróżnić opakowanie z produktu, nie trzeba ich myć – szkoda wody
Jak wygląda w proces recyklingu szkła?
Gdy zużyte, opakowania szklane trafią do zakładu recyklingu, to:
- w pierwszej kolejności usuwa się największe zanieczyszczenia jakie trafiły wraz z nimi do pojemników na szkło.
- Przede wszystkim są to kubki ceramiczne, filiżanki, talerze i dzbanki.
- Oprócz tego trafiają się też ubrania, książki, zabawki, a nawet popsute żelazka.
- Następnie usuwane są metalowe odpady (puszki, nakrętki, kapsle).
- Szkło jest kruszone, ale w kontrolowany sposób, ponieważ zbyt małe kawałki szkła (np. poniżej 3 mm średnicy) zostaną odsiane i nie trafią do huty szkła.
- Zwykle jest też suszone.
- W kolejnym kroku usuwane są etykiety i naklejki przyklejone do kawałków pokruszonego szkła
- Ostatnim etapem jest użycie sorterów optoelektronicznych, które odpowiadają za posortowanie stłuczki według kolorów oraz usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które znajdują się jeszcze wśród kawałków szkła
- Produkt w postaci oczyszczonej stłuczki szklanej jest jeszcze badana przez pracowników laboratorium, a gdy wynik analizy jest pozytywny zostaje ona wysłana do huty szkła
Co powstaje w procesie recyklingu szkła?
W wyniku recyklingu uzyskujemy produkt w postaci oczyszczonej stłuczki szklanej, która jest bardzo potrzebnym surowcem do produkcji nowych opakowań szklanych. Obecnie nowa butelka lub słoik nawet w 60% zawiera szkło z recyklingu, wynika to ze zbyt niskiej ilości i jakości selektywnie zbieranych opakowań szklanych. Jeśli poprawi jakość i ilość to w niedalekiej przyszłości może to być nawet 80%.
Najdziwniejsza sytuacja, najśmieszniejsza historia podczas procesu recyklingu szkła?
Może wspomnijmy o najniebezpieczniejszej sytuacji: pewnego dnia znaleźliśmy wśród butelek pocisk artyleryjski co spowodowało konieczność ewakuacji całego zakładu. Stąd prośba: Nie wyrzucajmy niepotrzebnych pocisków do stłuczki, lepiej od razu wezwijmy saperów.
Damian Korczewski
Dyrektor ds. Jakości
Krynicki Recykling